Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

- nemanželské deti nemajú rovnaké ...

- nemanželské deti nemajú rovnaké práva ako manželské otec ich nemusí uznať, nemá vyživovaciu povinnosť a nemôžu dediť (koncom 19 stor. ich otec mohol uznávať za svoje – uzavretím manželstva s ich matkou, alebo na matrike. Od r. 1912 otcovstvo mohol určiť súd ak existoval dokument, ktorý potvrdzoval otcovstvo; ak predpokladaný otec žil s matkou; ak prispieval na výživu dieťaťa, ak bol predpokladaný sľub zásnub alebo sobáša s matkou)
- Ak sa v zmluve pred sobášom dohodne medzi mužom a ženou tak majetok nemusí byť pod správou manžela, ale manželka nemôže bez súhlasu manžela vystupovať samostatne pred súdom a to ani vtedy ak je zaregistrovanou obchodníčkou
- Manžel bol povinný ochraňovať manželku, ona mu bola zaviazaná poslušnosťou - musela žiť spoločne s mužom; musela ho nasledovať ak zmenil miesto pobytu t.j v osobných vzťahoch neboli rovnoprávni.
- Manželstvo sa uzatvára obligatórnym sobášom - pred civilným úradníkom. Cirkevné neboli zakázané, ale nepovažovali sa za riadne uzavreté.
- zánik manželstva – smrťou, vyhlásením za nezvestného či mŕtveho, rozvodom; odsúdením k právoplatnému trestu spôsobujúceho občiansku smrť
- Rozvod – môže žiadať manžel pri všetkých porušeniach vernosti , manželka len ak si manžel ubytuje milenku v dome (rovnoprávnosť v prípade podania návrhu na rozvod od r. 1884)

Žádné komentáře:

Okomentovat