Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Prezentační strategie pro vizuální typy

Jak jsme již uvedli , vizuální typy ocení vizuální informace .Tito lidé chtějí věci , výrobky , raději hned uvidět než o nich dlouze mluvit a popisovat je . Nezapomínejte také na atraktivní optiku :

1 Prezentujte hodně obrazů , tabulek ,fotografií , diagramů , používejte tabule , videoprojektory č2 i jiné formy projekcí ,flip-charty .
3 Pokud možno používejte mnoho vizuálních pojmů , iniciujete i vznik obrazové představivosti . Pokládejte otázky : „Je to jasné ?“ , „Už si to dovedete představit?“ ,“Jak to vidíte ?“
4 Během prezentace měňte i směr Vašeho zraku , směr pohybu oč5 í .Obč6 as , když přemýšlíte , podívejte se nahoru , tím povzbuzujete i vznik obrazů u Vašich posluchač7 ů .
8 Napište si nejdůležitější informace , v závěru je ještě jednou vizuálně prezentujte , abyste připomenul , o č9 em se hovořilo , popřípadě o č10 em jste se dohodli .
11 Nezapomínejte na správné upravené obleč12 ení . Vizuální typ klade velkou váhu na vnější vzhled a uč13 iní si rychle obraz o Vás , sotva zač14 nete prezentaci .Vzpomeňte si , za jak dlouho si č15 lověk utváří svůj první dojem o č16 lověku !!
17 Dbejte i na malič18 kosti , jako jsou desky , mapy s dokumentací atd., tito lidé je registrují .Ještě jednou : tito lidé mají rádi informace , které mohou vidět , chtějí sami vidět , oč19 jde .

Prezentační strategie pro auditivní typy

auditivních pojmech a také jim nejlépe rozumí . Tito lidé raději hovoří o věcech než aby si je hned prohlédli . Je pro ně velmi důležité , že o dané věci slyšeli něco od jiných lidí .Co to znamená pro nás :

1 Používejte co nejvíce auditivní pojmy , tím to těmto osobám zjednodušíte , aby mohly sledovat Vaši argumentaci . Ptejme se . „ Jak Vám to zní ?“ , „Souhlasíte s tím ? Jak se Vám to poslouchá ?“
2 Vyprávějte o dojmech a zkušenostech jiných , Vaši auditivní partneři myslí ve slovech a rádi si

vyslechnou , co o dané záležitosti , věci či předmětu řekli jiní .


1 Nasaďte zde svůj hlas jako výrazový nástroj , zvláště dbejte na polohu hlasu , na odpovídající sílu hlasu a správné tempo .Užívejte všech prostředků ke zdůraznění nejdůležitějších slov .
2 Vyprávějte anekdoty , které se k tomu hodí . Je to úč3 inný prostředek , jak udělat věci srozumitelnými pro každého . Na auditivně orientovaného č4 lověka mají zajímavá vyprávění zvláště silný a pozitivní vliv .
5 Dbejte na pravidelný telefonický kontakt , právě tento komunikač6 ní prostředek znamená pro tento typ lidí velmi mnoho .
7 Myslete i na to , že auditivní č8 lověk slyší všechno , dokonce i to , co je mezi řádky

Prezentační strategie pro typy kinestetické

Kinestetici oceňují informace , které mohou pochopit ve slovním smyslu . Používají v řeči plno kinestetických pojmů a jsou rádi , když to také učiníme .Tito lidé chtějí vše uchopit a ohmatat .Rozhodují se teprve tehdy , když mají dobrý pocit . Co to pro nás znamená :



1 Používejte co nejvíce kinestetické pojmy , Váš partner to bude pociťovat . Ptejte se :„Jak se cítíte ?“ , „ Vyhovuje Vám to ? „ , Chápete , co Vám chci říci ?“
2 Prezentujte se a jednejte vždy osobně , kinesteticky orientovaný č3 lověk s Vámi chce mluvit tváří v tvář , aby se mohl vyvinout dobrý pocit . Není to přítel telefonických hovorů a dlouhého psaní korespondence .
4 Zorganizujte možnosti , aby Váš partner mohl ohmatat , vyzkoušet danou věc .Dejte mu věci do ruky , ať předmět č5 i výsledek výzkumu nebo zprávu .
6 Při prezentaci zdůrazňujte pocity , emoce .Vkládejte emoce i do svého projevu , vyvolávejte emoce , emoč7 ní odezvu a hezké životní pocity .Vybudujte ve své prezentaci i spojení k Vám , emoč8 ní vazbu .
9 Použijte v projevu i pohyby oč10 í ve směru , který oslovuje kinestetiky .Dívejte se obč11 as dolů .Tento typ pocítí , že Vaše slova přicházejí od srdce .
12 Tito lidé mají rádi tělesný kontakt . Podání ruky č13 i poklepání na rameno pro ně hodně znamená .Mají rádi informace , které mohou uchopit , chtějí pochopit věci a potřebují dobrý pocit k tomu , aby se rozhodli .


Při rozhovoru se mezi oběma jedinci vytváří vztah důvěry a vzájemného ovlivňování , oba se setkávají v jejich modelu světa . Každý z nás má svůj obraz světa , zcela osobitý ; vztah důvěry a porozumění vzniká tehdy , jestliže náš partner cítí , že rozumíme i jeho světu . Současně se stává i více vnímavější vůči světu našemu . To nemá nic společného s tím, že by s námi partner musel souhlasit . Můžeme s někým vytvořit vnímavé spojení na jeho realitu , na jeho rozdílné zkušenosti , odlišný způsob života , ale můžeme s ním nepokrytě a otevřeně nesouhlasit . Z opačného pohledu - jestliže s někým souhlasíme , přesto to nezaručuje právě tento vztah důvěry , dokonce i při souhlasu nás tento člověk může dráždit a rozčilovat . NLP tento fungující vztah důvěry a vzájemného ovlivňování nazývá „raport“.Schopnost takto komunikovat se stává stále důležitější pro manažery na všech úrovních . Je to opak navyklého způsobu komunikace a kontroly v hierarchicky organizovaných institucích a podnicích , kde je postup práce rigidně popsán a takto je i vyžadován a kontrolován.Uvedený nový způsob komunikace se spíše blíží tomu , jak spolu lidé hovořili ve svobodných povoláních , na základě společných hodnot a důvěry i flexibility . Tito lidé byli ve své práci velmi efektivní . Vytváření dobrých vztahů na pracovišti , vedoucích k pocitům spokojenosti a štěstí je i podmínkou stávající i budoucí prosperity . Budovat takovouto kulturu vztahů , kde se lidem dostává pochopení a ocenění představuje chytré podnikatelské rozhodnutí . Tato schopnost se uplatňuje nejen v práci , ale i v rodině nebo u našich blízkých .

Tyto mechanismy samozřejmě platí zvláště v jiné kultuře . Pokud jednáme s Číňany či Japonci , je třeba si předem o nich zjistit pokud možno maximum informací . Kontakty se navazují při pití , jídle , v Číně u kulatého stolu , bez kontaktů to prostě nefunguje . Oba národy se vyhýbají jakékoliv konfrontaci , která by znamenala „ztrátu tváře“. Číňan neumí říci otevřeně „ne“. Pokud Vám řekne , že se zítra setkáme , ale zatím nezná čas , můžete jet klidně domů , protože již nemá úmysl se s Vámi setkat , jinak by jistě řekl přesný čas zítřejší schůzky . Pokud Vám Japonec během hovoru přikyvuje , neznamená to souhlas , ale potvrzení toho , že Vás poslouchá .

Rakouský.obchodník perského původu , žijící asi třicet let v Tyrolsku , hovořící plynně arabsky , persky , turecky , azerbajdžánsky a dalšími třemi evropskými jazyky má většinu obchodních partnerů v Dubaji , v Emirátech a v Saudské Arábii . Po příjezdu do Dubaje se ubytuje v Sheratonu v rozlehlém apartmá a čeká na příchod několika bohatých arabských obchodníků , se kterými má domluvenou schůzku . Když druhý den přijdou , bratrsky se vzájemně objímají , vyptávají se na děti , na rodinu , popíjejí čaj a asi po necelé půlhodině náhle vstanou a odcházejí .Na jeho dotaz obsluhujícímu číšníkovi tento odvětí , že panstvo je unaveno a odešli odpočívat a spát. Kdy se vrátí ? Až nebudou unaveni . Uběhne několik dní , obchodník čeká v hotelu a náhle všichni znovu přicházejí , usmívají se , jakoby odešli
před pěti minutami a znovu začíná stejný rozhovor.Teprve po několika dnech se dostávají k tématu obchodu a po desíti dnech rakouský obchodník konečně uzavírá zajímavý obchod . Pobyt stál horentní sumu peněz , v apartmá musí mít bílé křídlo , protože jeden ze synů jeho obchodního partnera se učí hrát na klavír a co kdyby si chtěl zahrát , když náhodou s otcem přijde . Obchodník je na tento způsob jednání již zvyklý , respektuje jej , ale dobře ví , že ne každý má tolik trpělivosti i prostředků , aby mohl tento způsob akceptovat .

Uvedený vztah mezi dvěma hovořícími se tedy utváří ne tím , co říkají , ale spíše „řečí těla „, podvědomými signály v mimice , v gestech , v hlase . Slova jsou nositeli informace , „řeč těla „ vytváří vztah . Během hovoru se „napojujeme“ na řeč druhých , na jejich „řeč těla „ , tón hlasu , dikci .Lidé , kteří spolu hovoří a jsou v raportu , mají podobné držení těla , podobné pohyby a gestikulaci , přizpůsobují se jako v tanci . Řídí se i pravidly , jež se týkají odpovídající vzdálenosti dvou hovořících osob , respektují osobní zóny , odlišné v různých kulturách .Pokud tuto zónu někdo narušuje , cítíme se nepříjemně , jsme v rozpacích . Upřený pohled na nás není také příjemný a obsahuje i jistou dávku agrese , pokud to není žena a není to pohled vyzývavý . Pokud se chceme „napojit „ na řeč těla jiné osoby , musíme si sednout , pokud si ona sedá , věnovat jí přibližně tolik pohledů , kolik ona nám , přizpůsobit i gesta , jejich častost i sklon hlavy . To vše je třeba dělat přirozeně . Nekopírujeme proti nám sedící osobu , ale pokoušíme se jí porozumět .Dva tanečníci tančí sladěně , ale nekopírují otrocky pohyby druhého , spíše je zrcadlově doplňují , vyjadřují svůj vzájemný vztah . Přizpůsobení v rozhovoru tedy musí být flexibilní . Pokoušíme se napojit i na dechový stereotyp druhé osoby , zkusíme dýchat jako ona , všímáme si zvedání a klesání jejich ramen při dýchání , všímejte si , jak se Váš protějšek před zahájením rozhovoru nadechuje . Tato dechová synchronizace Vám dává představu o tom , jak se cítí on , jaké je to být v jeho kůži . Částečně se Vám změní svět , protože náhle dýcháte jinak , než jste navyklí , dýcháte jako jiný člověk .

Jak můžete oslovit vizuální typ ? Pokuste se v něm vyvolávat pozitivní obrazy

Je třeba zdůraznit , že jde o trend , náznaky toho , jak náš partner přemýšlí a jakým způsobem vše před svým vnitřním zrakem zpracovává - nemůžeme tedy odezírat informace o obsahu myšlení . Jak jsme však již výše uvedli , je to vždy spojeno s určitým výběrem slov. Neberme to však jako důkaz k tomu , abychom si ihned vytvářeli jasný a ostrý obraz o mluvčím , vnímejme to spíše jako vodítko k tomu , abychom utvářeli naši komunikaci mnohem lépe a osobněji ; z interpretace těchto očních pohybů můžeme profitovat následujícím způsoben :

• zjistěte , zda Váš partner myslí vizuálně , auditivně či kinesteticky
• srovnejte to s výběrem slovních spojení¨, která používá
• mluvte pokud možno jeho řečí
• přizpůsobte tomu i Vaše otázky a odpovědi
• přizpůsobte tomu i Váš způsob prezentace : vizuální typ chce produkt vidět , auditivní požaduje zajímavý a vyčerpávající popis a kinestetický typ si ho chce prostě osahat a vyzkoušet
• jestli chcete jít ještě více do hloubky , položte si i otázky k symetrii , např.je strana myšlení nalevo ? Pokuste se potom i ověřit pravdivost jeho výroků . Nebo Váš partner v rozhovoru zaměřuje svůj zrak na to , co si pamatuje či na vykonstruované , třeba právě v okamžiku , kdy mu nabízíte něco výhodného ?





Pokusme se tedy mluvit s ohledem na typ smyslového vnímání, lidé reagují zvláště intenzívně a pozitivně , když ten „jejich“systém oslovíte ; jakoby ty obě komunikace na sebe lépe „nasedaly“ , nemíjely se , jsou vzájemně čitelnější . Existují velmi účinné varianty výroků , kterými můžete odpovídajícím způsobem Vašeho partnera v rozhovoru oslovit a v pozitivním smyslu „dostat“.

Jak můžete oslovit vizuální typ ? Pokuste se v něm vyvolávat pozitivní obrazy :

Otázky :

• jak vidíte aktuální situaci ?
• umíte si představit , jak.....
• jak jasné jsou Vám výhody tohoto řešení , postupu atd.
• pokuste se nyní podívat na věc z jiné perspektivy , z jiného pohledu
• jistě chcete mít nejprve nějaký přehled
• mohu Vám ukázat , kam směřuje mé snažení ?
• Chcete se ještě jednou podívat na nejdůležitější čísla , údaje , hodnoty aj

Výroky :

• mám stejný názor jako Vy …
• dívám se na to stejně , mám na to stejný pohledu
• výhody našeho řešení jsou zřejmé , viditelné , jasné
• tento přístup , tato věc, tento produkt má dobré výhledy
• sám rozeznáte , co je pro Vás výhodnější
• udělejte si o tom svůj vlastní obraz


Jak oslovit typ auditivní ? Pokuste se Vaše argumenty udělat slyšitelnými , tito lidé reagují velmi silně a zřetelně na jasný , zvučný hlas :

Otázky :

• co říkáte na současnou situaci ?
• mohl bych Vám navrhnout , že ..
• zní Vám tento argument o trochu přijatelněji ?
• jistě byste byl raději nejdřív plně informován
• jak se Vám to poslouchá ?
• mohu Vám vyprávět , jak jsem k tomu dospěl ?
• slyšel jste někdy od nás o takovéto věci ?
• mohu Vás vzít za slovo ?
• co Vám říká Váš vnitřní hlas ?
• Chcete si ještě jednou poslechnout nejdůležitější čísla ?

Výroky :

• souhlasím s Vámi , že to ještě jednou musíme probrat
• všechny informace o celé záležitosti jistě obdržíte
• tyto výhody jistě přivítáte
• nechte si celý text přečíst slovo od slova



• můžete se o tom sám informovat
• zkusme si sladit naše postupy
• ať v tom není žádná disharmonie
• když mi řeknete „ano“ , začnu ihned ….
• řešení je i v souladu s požadavkem ….


Kinestetický typ : snažte se Vaše argumenty i otázky udělat tak , aby je tento typ mohl pociťovat , pochopit ; tento typ lidí chce vzít věci do rukou , osahat , vyzkoušet , mají rádi uvolněnou atmosféru , která dovoluje pocity vyjádřit .

Otázky :

• jak se cítíte v podobné situaci ?
• jak lidé pocítili dopad těchto opatření ?
• vy potřebujete nejdřív pochopit , oč se jedná
• mohu Vám přiblížit moje stanovisko ?
• jak konkrétně to myslíte ?
• byli jsme spolu už v nějakém kontaktu ?
• Ty nevýhody jsou citelné
• sdílím s Vámi stejný pocit
• brzy pochopíte naše obavy
• co Vám radí Vaše pocity ?


Výroky :

• zlepšení je citelné
• sdílím s Vámi stejný pocit
• ty detaily bych Vám rád přiblížil
• tento postup má konkrétní výhody
• brzy pochopíte , že náš návrh byl výhodný
• je to ve Vašich rukou …
• pokusme se konkretizovat společně nějaké hmatatelné cíle


Někdy můžeme mít to štěstí , že náš partner v rozhovoru odpovídá našemu typu smyslového vnímání i myšlení .Většinou to však není tak optimální .Vzpomeňte si na některé Vaše rozhovory v minulosti , zvláště na ty , které byly obtížné a pokuste se na ně podívat z tohoto úhlu pohledu .Znovu si uvědomme , že lidé reagují intenzivněji a pozitivněji , jestliže používáme jejich řeč , jejich smyslový kanál .S trochou cviku se nám to podaří u jednotlivých lidí , avšak co dělat v situaci , kdy před sebou máme celou skupinu lidí ? Doporučuje se užití všech tří typů výroků či otázek , abychom zasáhli co nejširší spektrum našich posluchačů .

Příklad :

Ukáži Vám nyní náš nový koncept . Uvidíte , co jsme všechno změnili .Je zcela jasně na tomto schematu zobrazen a dovedu si představit , že by mohl mít dobré výhledy na realizaci a dosáhnout zřetelných úspěchů .



V tomto případě mluvíme pouze v jednom smyslovém systému , zde dosáhnete u vizuálně orientovaných lidí maximum . U ostatních typů již tolik nedosáhneme , nepřesvědčíme je , dokonce se jim to může zdát nudné a nezáživné . Ve druhé verzi oslovíme všechny tři smyslové typy - vizuální , auditivní i kinestetický .Zvyšuje se pravděpodobnost , že vyvoláme zájem u všech posluchačů .

Příklad :

Tady vidíte náš nový koncept . Klidně si ho vezměte do rukou , máme několik vyhotovení a já Vás při tom budu informovat , jak byste mohli argumentovat pro jeho realizaci , aby se zlepšily výhledy na jeho úspěch .

Při prezentaci využijte všech smyslů nejen slovně , ale i jinými způsoby prezentace , kde můžete kombinovat vizuální zobrazení , to je diagramy , grafy , obrazy , schematy , názornými nákresy , použijte barevná odlišení , malujte na flip-chart a doprovázejte to slovním výkladem , dejte některá
grafická zobrazení kolovat , ať si je lidé prohlédnou , vezmou do ruky , přehrajte záznamy stanovisek některých osob , které se ke konceptu vyjádřili .Tímto způsobem oslovíte všechny smyslové úrovně .

Někdy používáme i čichové nebo chuťové obraty

Někdy používáme i čichové nebo chuťové obraty : „má čich na lidi , na obchod , zůstala nám po tom nepříjemná pachuť v ústech apod.“


Tento posledně uvedený typ prostě svět pociťuje , používá pojmy , jež zdůrazňují pocity , respektive používá tělesné pojmy.
Tyto rozličné formy vnímání vedou i k preferenci jednotlivých způsobů myšlení . Pokud například preferujeme zrak , projeví se to ve větším zájmu o vizuální umění jako je televize , film ; nemůže být dobrý režisér , kdo by neměl dobrou obrazovou představivost . Sluchová preference vede k zájmu o hudbu , jazyky , dramatické umění , přednášení . Kinestetická preference vede k zájmu o sport , o tanec , o gymnastiku . Přitom používáme všechny smysly , ale některé jsou rozvinutější a preferované .
Tito lidé myslí celým tělem , mívají uvolněné držení těla , pokleslá ramena , pomalu dýchají , řeč je pomalejší , hlouběji položena . Pokud spolu hovoří kinestetický a vizuální typ , bývá to pro oba velmi náročné ; zatímco vizuální typ člověka netrpělivě bubnuje prsty na stole , protože pomalé tempo kinestetika jej „nervuje“ , kinestetik zase bývá zaskočen tempem střídání obrazů vizuálního typu . Samozřejmě jde o obecné tendence , které neplatí absolutně.

Pohyby očí patří k tzv. řeči těla . Ta je ovšem ještě mnohem jemnější , skrytější , je těžké ji předvídat . V tom jsme všichni jedineční , neopakovatelní . Někteří lidé se mračí , když se rozzlobí , lidé vizuálního typu stejně tak svraští čelo , když se zamyslí a „zaostřují“ své vnitřní obrazy .Autoři
Ian Mc Dermott a Joseph O Connor uvádějí zajímavou příhodu u jedné britské policejní jednotky :když se policisté seznámili s touto teorií očních pohybů , jakýchsi „ přistupových klíčů“ , jak se nazývají v neurolingvistickém programování , udělali si z toho závěr , že každý podezřelý či zatčený, pokud se při odpovědi na otázku policisty dívá vpravo nahoru , tak jednoznačně lže - tento pohyb je totiž v NLP,* spojován s konstruovaným , ne zapamatovaným mentálním obrazem .To podle autorů obsahuje dvě chyby : ne každý , kdo tímto směrem obrací při odpovědi zrak , musí
lhát , řada praváků a většina leváků se tam dívá i když si vybavují zapamatované obrazy . A navíc - ne vše vykonstruované musí být lež .

* NLP - neurolingvistické programování patří již více jak druhé desítiletí k nejpoužívanějším psychologickým metodám jak rozšířit a rozvinout duševní i duchovní potenciál člověka .Je to věda o struktuře lidské zkušenosti a vysvětluje nám , jak si utváříme svůj vnitřní svět , jak jej vnímáme , jak myslíme, jak komunikujeme i jak se učíme . Již podle názvu vidíme , že má vztah k lingvistice , k jazyku ; mimo jiné i zkoumá , jak nás jazyk ovlivňuje Metody NLP byly vypracovány na základě studia myšlení a jednání řady mimořádně úspěšných osobností - model NLP umožňuje dosahovat vyjímečných výkonů v různých oblastech činnosti.

Můžeme si však všímat těchto jemných signálů u lidí , s nimiž se dlouhodobě stýkáme či které vedeme ; pomůže nám to odhalovat účinek našich slov .Uvádí se , že vůdcovství je schopnost změnit druhou část věty na základě odezvy na její první část - tu odezvu ale musíme zaregistrovat . Tato řeč těla nám často ukazuje reakci na námi sdělené obsahy ještě dříve , než partner začal hovořit .V našem kulturním prostředí nevěnujeme těmto subtilním signálům takřka žádnou pozornost , my vnímáme hlavně slovy sdílené obsahy . Musíme se učit věnovat více pozornosti tomu , jak nám jsou informace sdělovány .

Poznámka pro všechny , kteří se něčemu učí :

Co se učení týká , je dobré zapojovat všechny smysly , pokud to látka dovoluje . Anglický filosof - senzualista a předchůdce J.A. Komenského zdůrazňoval , že „ v našem rozumu nemůže být nic , co neprošlo našimi smysly“.Lidé při
učení užívají různých strategií , které jsou zcela individuální . Jedná se např. o pořadí , v němž různé smyslové reprezentace používají - někdo z nás upřednostňuje nejdříve poslech látky , potom teprve vlastní čtení s diagramy a grafy a nakonec přijdou nějaké pocity , které si o látce vytvoří . Někdo si vše potřebuje nejprve ohmatat , jiný v klidu prodiskutovat . Musíme respektovat tyto různé strategie našich spolupracovníků či nadřízených - náš nadřízený může být nepozorný a nejevit odpovídající zájem , když mu podáváme zprávu , ale možná není auditivní typ a potřebuje mít zprávu napsanou , je to typ vizuální . Je třeba tuto rozdílnost respektovat i z jiného důvodu : ten , kdo myslí v obrazech , chce mít uspořádané pracovní prostředí , aby nebyl rozptylován . Hluk bude zase vadit auditivnímu typu , který myslí ve zvucích . Kinestetičtí jedinci se cítí dobře v pohodlném křesle .

Praktické využití poznatků NLP o schematech očních pohybů

Je třeba zdůraznit , že jde o trend , náznaky toho , jak náš partner přemýšlí a jakým způsobem vše před svým vnitřním zrakem zpracovává - nemůžeme tedy odezírat informace o obsahu myšlení . Jak jsme však již výše uvedli , je to vždy spojeno s určitým výběrem slov. Neberme to však jako důkaz k tomu , abychom si ihned vytvářeli jasný a ostrý obraz o mluvčím , vnímejme to spíše jako vodítko k tomu , abychom utvářeli naši komunikaci mnohem lépe a osobněji ; z interpretace těchto očních pohybů můžeme profitovat následujícím způsoben :

• zjistěte , zda Váš partner myslí vizuálně , auditivně či kinesteticky
• srovnejte to s výběrem slovních spojení¨, která používá
• mluvte pokud možno jeho řečí
• přizpůsobte tomu i Vaše otázky a odpovědi
• přizpůsobte tomu i Váš způsob prezentace : vizuální typ chce produkt vidět , auditivní požaduje zajímavý a vyčerpávající popis a kinestetický typ si ho chce prostě osahat a vyzkoušet
• jestli chcete jít ještě více do hloubky , položte si i otázky k symetrii , např.je strana myšlení nalevo ? Pokuste se potom i ověřit pravdivost jeho výroků . Nebo Váš partner v rozhovoru zaměřuje svůj zrak na to , co si pamatuje či na vykonstruované , třeba právě v okamžiku , kdy mu nabízíte něco výhodného ?





Pokusme se tedy mluvit s ohledem na typ smyslového vnímání, lidé reagují zvláště intenzívně a pozitivně , když ten „jejich“systém oslovíte ; jakoby ty obě komunikace na sebe lépe „nasedaly“ , nemíjely se , jsou vzájemně čitelnější . Existují velmi účinné varianty výroků , kterými můžete odpovídajícím způsobem Vašeho partnera v rozhovoru oslovit a v pozitivním smyslu „dostat

1 Vizuální typ používá č2 asto podobná slovní spojení jako

• vidím , že …
• je zřejmé , je očividné …
• to je jasné ….
• to si dovedu představit …..
• jsem toho názoru …..
• chtěl bych poukázat na to …....
• mohu na to mrknout ….



• rád bych do toho viděl ….
• vypadá to tak , že nás čeká ….
• je třeba to objasnit....
• musíme to odhalit ….
• je třeba to včas předvídat ….
• mám následující vizi …
• doplním osvětlující poznámku...
• když se na to blíže podíváme ….


Tito lidé , když si něco vizuálně představují , mají tendenci dívat se nahoru nebo hledět přímo nebo se dívat do dálky . Někdy svraští obočí , jakoby se soustřeďovali , zaostřují pozornost , zaostřují své obrazy před svým vnitřním zrakem . Jakmile takovéto chování u našeho partnera pozorujeme za situace , kdy k němu hovoříme , je dobré přerušit na chvilku hovor . Partner nás v této chvíli nevnímá , neposlouchá , je pohroužen do svých představ , obvykle stojí či sedí zpříma.
Dýchání mají tito lidé v této fázi povrchní , jakoby jen v horní polovině hrudníku , mají sklon mluvit rychle .Vnitřní obrazy , které si představují se rychle mění , lze to často vidět na jejich tváři , i to nám přináší důležité informace . Pokud tito lidé telefonují , představují si člověka na druhé straně , udělají si jeho obraz . Pokud s někým přímo hovoří a tento člověk se na ně nedívá , pociťují to velmi nepříjemně , asi stejně , jakoby někdo neposlouchal , když s ním hovoří . Mají tendenci dívat se vzhůru, dívat se na jedno místo - vnímají je rozmazaně , neostře - nebo se dívají do dálky , mluví rychle .



1 auditivní typ

• to zní dobře....
• to slyším rád....
• to co říkáte ….
• myslím to doslovně …..
• to bylo nepřeslechnutelné
• to si někdy poslechněte …..
• já bych vás chtěl naladit na to ….
• v souladu s tím , v souzvuku
• s ním jsem si notoval...


• musíme to prodiskutovat …
• když už o tom mluvíme …
• je třeba o to požádat....
• nedělejte hluchého …..
• neříkejte mi takové věci ….

Tito lidé dělají malé rytmické pohyby nebo se pohupují , kolébají ze strany na stranu , mívají příjemný hlas , někdy naklánějí hlavu na stranu , jako kdyby naslouchali . Někdy pohybují rty , když rozmlouvají sami se sebou .






1 kinestetický typ


• to nepochopím …
• cítím to tak …....
• pociťuji to jinak …..



• to se mě dotklo …
• vyložte karty na stůl ….
• to bych chtěl zdůraznit , vyzdvihnout ….
• chtěl bych chytit příležitost za pačesy …..
• mám pro to jemný postřeh ….
• skončí to dříve , než popadneme dech …..
• pokud nebudeme citliví k požadavkům veřejnosti ...
• zůstaneme v kontaktu ….
• vydržte chvíli …
• je v tom až po krk …..
• sám se do toho nechci namočit ….
• jak si usteleme , tak si lehneme ….
• ta kaše je ještě příliš horká ….

Přístupy k dekódování komunikačního procesu

Verbální komunikace je jen jedním z aspektů komunikačního procesu , často tvoří nejméně významnou část komunikace . Obrovské množství informací je sdělováno neverbálně , tonálně , gestikulací , dotyky .Tento druh komunikace však obvykle probíhá pod prahem našeho vědomí Optimem by bylo vnímat významné signály a v závislosti na situaci , kontextu a osobě je dekódovat , rozumět jim .Verbální výroky se však od sebe liší již na základě převažujících smyslových systémů :


Výrok : Potvrzuji Váš názor .


Vizuálně : Vidím , co myslíte.
Auditivně: Rozumím Vám době.
Kinesteticky : Mám pocit , že to , co říkáte , je správné

Výrok : Chtěl bych Vám něco sdělit

Vizuálně : Chtěl bych Vám něco ukázat /obraz něčeho/.
Auditivně : Chtěl bych , abyste pozorně naslouchal tomu , co Vám nyní řeknu .
Kinesteticky : Chtěl bych , abyste se s tím dostal do kontaktu .



Výrok : Rozumíte tomu , co říkám ?

Vizuálně : Podívejte , co bych Vám chtěl jasně naznačit .
Auditivně : Když to posloucháte - zdá se Vám to správné ?
Kinesteticky : Odpovídá to Vašemu pocitu ?

V rozhovoru s jinou osobou nám tyto příklady otevírají novou , zajímavou perspektivu - totiž analyzovat v rozhovoru tyto smyslově-specifické aspekty . V neverbálním projevu jsou to pohyby očí , gesta , změny dechu , změny v držení těla , změny svalového tonu , změny v intonaci či v tempu řeči a mnoho dalších změn , jež můžeme v průběhu komunikace pozorovat .


Zjišťování rozdílných vzorců pohybů očí je velkým přínosem neurolingvistického programování . Během výzkumů bylo Bandlerem a Grinderem zjištěno , že jednotlivé osoby vykazují typické výrazy obličeje , když se pohybují v určitém smyslovém systému : jestliže si např. lidé představují před svým vnitřním zrakem nějaký obraz , nějakou scénu , jejich oči , resp.přesněji pupily se na kratičký okamžik obracejí do určitého směru ; tento směr je ale výrazně odlišný v závislosti na tom , zda je tento jedinec šťastný či něšťastný . Výzkumy ukázaly , že v pohybech očí najdeme jistá schemata , dokonce nezávislá na kulturním okruhu , z něhož lidé pocházejí .Jediný rozdíl byl nalezen mezi leváky a praváky . Základní vzorec praváků je následující /viděno z perspektivy dané osoby/:

Pohled nahoru

nahoru vlevo : vizuálně orientovaný
nahoru vpravo : vizuálně konstruující


Pohled ve výši očí

vlevo : auditivně pamatující
vpravo : auditivně konstruující

Pohled dolů vlevo : vnitřní řeč , vnitřní dialog
Pohled dolů vpravo : vnitřní pocity

Na základě tohoto schematu se dá dekódovat , jak člověk uvažuje , to je které smyslové orgány se na tomto vnitřním probíhajícím procesu podílejí , jaké strategie tato osoba užívá . Skryt ale jistě zůstává obsah , tedy o čem daná osoba přemýšlí . K obsahu se musí vždy osoba sama vyjádřit , nelze tedy spekulovat . Zde nám nezbývá nic jiného než pozorně registrovat ostatní signály, např. červené uši , potící se čelo či další známky nervozity apod. .Důležité tedy je pozorně vnímat nejen to , co lidé říkají , ale mnohem více si všímat toho , jak to říkají .

Je třeba se řečí prezentovat optimálně

Všechny informace z vnějšího světa přijímáme prostřednictvím pěti smyslových orgánů , z nich nejdůležitější jsou zrak , sluch , hmat ( cítění , pociťování) . Rozdíl mezi nimi je dán jejich upřednostňováním , preferováním . Účastnili jsme se např. slavnostní promoce v gotickém chrámu a máme na to hezkou vzpomínku . Někdo z nás si dobře pamatuje varhanní hudbu , která zaplnila celý prostor, jiný má v paměti gotické klenutí a prostor chrámu , sluneční světlo , jež ozařovalo
chrámovou loď a dalšímu utkvěly v paměti pocity a celková nálada : jedná se tedy v prvním
případě o typ akustický , vnímající převážně auditivně , v druhém případě je to typ vizuální , kde utkví obrazy takovéto situace a nakonec typ kinestetický , vnímající převážně pocity - bylo to povznášející . Již tento poznatek nám pomůže pochopit , proč někteří lidé popisují zcela rozdílně stejnou situaci . Vizuální typ se při divadelní hře koncentruje na výpravu , osvětlení , kostýmy , auditivní více vnímá hlasy herců , jejich intonaci . Pro kinesteticky orientovaného návštěvníka neříká nic sebelepší výprava a herecké obsazení , pokud například pohodlně nesedí . Lidská řeč je tedy plná „ smyslových „ pojmů . Člověk vnímá vše kolem něho a k zobrazení tohoto okolního světa užívá svou řeč , ve které se vše jakoby zrcadlí . Jiné pojmy však použije vizuálně orientovaný typ , jiný auditivní , jiný kinestetik ..

Takováto „smyslová“ řeč našich partnerů nám poskytuje důležité upozornění , jakým způsobem tito lidé přijímají vnější informace - to bychom měli mít při rozhovoru vždy na mysli . To je něco , co činí komunikaci úspěšnou či neúspěšnou . Jestliže tedy chceme lidem lépe rozumět a dosáhnou většího účinku toho , co sami sdělujeme , nesmíme zapomínat na uvedené zvláštnosti lidského vnímání . Pokuste se rozeznat typ vnímání u partnera , který sedí naproti vám ! Uvedeme si několik typických příkladů této smyslové percepce

Model percepce

Vnímání je komplexní proces , který probíhá na několika úrovních : na jedné straně je zaměřené na vnější svět a na druhé na smyslové zachycení vlastní osobnosti . Tyto oba procesy probíhají pararelně a ve stejném čase za neustálé vzájemné výměny přicházejících informací a jejich hodnocení na základě dat již dříve organismem získaných .To umožňuje mít permanentní vědomí o tom , jakou hodnotu přicházející data pro danou osobnost mají , pro jeho přetrvávání , pro jeho subjektivní pocit zdraví , pro uskutečňování jeho cílů , pro jeho komunikační aktivity .
Samotná percepce je proces redundantní - při každé vjemové aktivitě brání tři různé skupiny filtrů tomu , aby organismus byl zaplaven nadbytkem podnětů a současně umožňují soustředit se na ty druhy informací , jež jsou z hlediska organismu důležité či smysluplné . Funkce mozku a nervového systému je zde spíše eliminativní a ne produktivní . Každý člověk je schopen vnímat vše , co se děje kolem něho , co se stalo , dokonce i v kosmu a pamatovat si vše , co se mu kdy přihodilo. Úkolem mozku a CNS je právě chránit jej před touto záplavou aktuálně nepotřebných informací a poznatků . Působením těchto filtrů ale dochází k systematickému deformování , zkreslování a zkracování informací , což vede k tomu , že naše modely světa se musí nevyhnutelně lišit od světa samotného . Zakladatelé NLP označují tyto filtry jako neurologické , sociální a individuální omezení , působící ve spojení s každým aktem vnímání .


1 Neurologická omezení jsou dána výkonností smyslových orgánů , pěti senzorických kanálů - zraku , sluchu , hmatu , chuti a č2 ichu ; existují fyzikální fenomény , jež se nacházejí za hranicemi těchto senzorických kanálů . Na rozdíl od dalších omezení nepředstavují tyto filtry zásadní zeď mezi jednotlivými lidmi , jelikož míra těchto neurologických omezení se u všech normálních jedinců přibližně stejná - lidé vnímají s podobnou intenzitou a kvalitou.

1 Sociální omezení - někdy označ2 ovaná jako sociálně - genetická jsou dána tím , že lidé jako č3 lenové jistého sociálního systému jsou vystaveni v něm převládajícím kategoriím č4 i filtrům, to je například užívané řeč5 i nebo obecně přijímaných způsobům vnímání a všem ostatním sociálním fikcím . Tímto filtrem jsou oddělovány zkušenosti jednotlivých skupin lidí na základě jejich např. odlišné kulturní úrovně . Když se uč6 íme nějaké řeč7 i , stáváme se dědici vědění těch lidí , kteří zde byli před námi .V tomto smyslu jsme souč8 asně oběťmi : z neomezeného množství možných zkušeností byly jen některé pojmenovány , označ9 eny slovy a tím i vyvolaly naši pozornost . Souč10 asně množství zkušeností , č11 asto velmi napínavých a potřebných , které vnímáme ve smyslové rovině , ale nejsou pojmenovány - nepronikne do našeho vědomí . Tak například řeč12 Eskymáků vlastní asi sedmdesát různých označ13 ení pro sníh - nedivíme se tomu už z toho důvodů , jaký různý význam má sníh pro Eskymáky a pro nás Středoevropany . Řeč14 je tedy jakýmsi akumulovaným věděním jisté sociální č15 i etnické skupiny lidí . Z nekoneč16 ného množství smyslových podnětů vybírá řeč17 věci , které se ve zkušenosti lidí , kteří řeč18 tvoří č19 asto opakují a kde se ukazuje , že tyto věci jsou potřebné .

Individuální omezení

Individuální omezení jsou ta , jež se vztahují k naší osobní historii . Každý z nás má svou osobní zkušenost , jež tvoří jeho osobní historii a je jedinečná jako například otisky prstů .Tento filtr je nakonec rozhodující faktor , který za určitých předpokladů odděluje jedince od stávajícího modelu světa a tím také komplikuje jeho porozumění s jinými individui , eventuálně je činí nemožným. K jaké obrovské redukci množství dat prostřednictvím tohoto filtru či omezení dochází ?

• lidský organismus zvládne teoreticky transportovat pomocí svých smyslových orgánů přes nervová vlákna informační množství cca 109?
• z tohoto gigantického množství je vybráno , vyfiltrováno množství cca v poměru 1 : 10 milionům, to je 1 : 107 , to znamená , že zbytkové množství informací , které může zpracovat obnáší cca 102 bitů/sec.
• Z těchto cca 100 bitů/sec. může zůstat krátkodobě podrženo v paměti cca 10 bitů/sec. , dlouhodobě může být uložen asi 1 bit/sec.. Pokusme se o jisté srovnání : vnímaný model světa stojí v podobném poměru k reálném u světu jako krajina ke svému zobrazení na mapě . Mapa krajiny není oblastí , kterou zobrazuje , nýbrž reálné krajině podobnou strukturou , to je i její upotřebení . Mapa slouží k orientaci v krajině , ale rozdíl mezi světem a touto jeho reprezentací , tímto modelem - je podstatný . Závěr : každá interpretace světa je vždy subjektivní a relativizující popis skutečnosti , jelikož každý člověk vlastní osobní „mapu“ světa a tato jeho reprezentace je vytvořena na základě vlastních představ a vjemů . Existují tedy miliony zobrazení reality , tolik , kolik je lidí , každý vlastní osobité , jedinečné zobrazení světa , ale žádný z těchto modelů světa si nemůže činit nárok na to být označen za uspokojivý a jediný správný .Model může být i fikcí ,.může sám obsahovat protiklady a protimluvy , může být i fingovaný , eventuálně provizorní.

Je navýsost problematické stavět proti sobě silné a slabé stránky obou hemisfér

Je navýsost problematické stavět proti sobě silné a slabé stránky obou hemisfér . Na druhé straně je zřejmé , že v teorii dvou hemisfér je obsažena jistá tvůrčí síla , zvláště ve vztahu k dosavadním tradičním postupům v učebním procesu .Tato koncepce přinesla nové přístupy k jiným možnostem a formám učení , z nichž řada již známa byla , ale časem upadla v zapomenutí ( J.A.Komenský ) . Tato teorie se objevuje v praktické podobě u neurolingvistického programování jako celostní koncept v souvislosti s Mind Mapping , Superlearning a mentálním tréninkem ; je to hledání cest , jak mozek ještě efektivněji používat .
Lze řící , že každý model myšlení je svým způsobem spekulativní - neboť mozek jako předmět výzkumu zde na rozdíl od jiných zkoumaných předmětů zde představuje nejen předmět , ale i subjekt ; lidský mozek se zde snaží porozumět sobě samému .

Postupujícím věkem dochází ke ztrátě schopností , ale lidský mozek dovede tuto ztátu kompenzovat , zvláště v těch oblastech činnosti , které představují jeho profesi nebo každodenní činnost . Např. přírodovědec může být uznávanou kapacitou ještě ve vysokém věku , ale pokud by se např. začal učit čínsky , nebyl by zcela jistě v učení tak úspěšný . Pokud použijeme srovnání s výkonností PC , v mládí by naše výkonnost odpovídala Pentiu 4 a v pokročilém tak 486 .Přesto i mozek staršího člověka hledá cesty , jak ztráty kompenzovat . Ačkoliv vycházíme z teorie , že levá hemisféra řídí slovní komunikaci a v pravé je sídlo prostorové orientace , funkční zobrazoací techniky nám ukazují , že u starých lidí , kteří řeší pamětní úlohu , se do řešení zapojují i hemisféra pravá . Ve stáří dochází k úbytku nervových přenašečů a neurony spolu poněkud hůře komunikují ; jednou z forem kompenzace této ztráty patrně je zapojování většího množství okruhů , obvodů .To souvisí i s větším výdejem energie , proto i dosažená koncentrace starších lidí je kratší a únava větší. Český neuropatolog František Koukolík uvádí , že u dospělých jedinců spotřebuje mozek přibližně 20% klidové spotřeby energie celého těla , u batolat celých 60 % . Výkon mozku tedy omezuje energie , nebo jinak řečeno ve srovnáné s procesorem PC i jeho chlazení . Podle tohoto autora jeden krychlový milimetr šedé kůry mozku obsahuje kolem sta tisíce neuronů , nervových buněk , 4 kilometry axonů , osových vláken které převádějí informace k jiným nervovým buňkám a vedle toho asi sto milionů synapsí , vzájemných kontaktů mezi neurony . Na těchto synapsích se pomocí přenašečů , transmiterů , jimiž jsou nejčastěji chemické látky , vyměňují informace . Propojení mezi vzdálenými neurony obstarává bílá hmota mozku , na větší vzdálenost se však předávají pouhé zlomky místní aktivity . Koukolík se domnívá , že možná společná šíře pásma neuronů lidské mozkové kůry se odhaduje na 1 terabit za sekundu - každý axon přenáší cca 100 bitů za vteřinu .Tato kapacita mozku odpovídá celkové kapacitě páteře světového internetu v roce 2002 ; této kapacity však mozek vzhledem k rychosti , jakou neurony vydávají vzruchy zdaleka nedosahuje .
Tato gigantická neuronální síť má cca 100 miliard neuronů a triliony synapsí a představuje nejsložitější a nejdynamičtější systém ve známém vesmíru .

Biologie učení jako zdůvodnění celostního myšlení a chování

Jestliže se podíváme na vývoj výzkumu mozku za posledních dvacet let , uvidíme stále sílící tendenci k interdisciplinárnímu přístupu , tzv. neurovědy , jež vychází nejen z přírodovědných disciplín , jako je fyzika , biologie , chemie a biologie , ale i z oblasti věd duchovědných , jaké představuje např. psychologie , jazykověda , filosofie .Vedle tradičního , jednoduchého myšlení typu příčina - důsledek , jež se obyčejně orientuje na jednotlivé izolované problémy potřebujeme obrat k silnému myšlení formou vzorců a dynamických struktur , jež by vedlo k pochopení komplexních systémů a jejich chování .Tedy myšlení , na jehož základě bychom mohli i jednat .

Objevení funkčního členění neokortexu , kůry velkého mozku patří k významným zjištěním na tomto poli . Důležitý podíl na těchto objevech náleží americkému neurofyziologovi Rogeru W. Sperrymu , který při vyšetřování epileptiků provedl přerušení Corpus Callosum , spojníku mezi oběma hemisérami , jelikož ke vzniku záchvatů docházelo vždy v jedné hemisféře , odkud se právě přes Corpus Callosum šířily na druhou polovinu mozku . Zvláště závažné bylo jeho zjištění , že co se týče výkonnosti obou hemisfér u jeho pacientů , vykazovaly úžasné rozdíly ; z tohoto zjištění Sperry odvodil i závěry , jež se týkají nejen specifické funkce jednotlivých polovin mozku ale i jejich důsledků na lidské vědomí .

Již před tímto jeho objevem byly známy symetrické i asymetrické oblasti mozkové kůry , jimž odpovídaly určité smyslové i pohybové funkční regiony . Symetricky stanovená pole , zóny se rozkládají na obou polovinách mozku a jsou křížově , kontralatelárně přiřazeny odpovídajícím oblastem těla na levé či pravé straně těla , to je např. levé zorné pole má svou odpovídající zrakovou zónu na kůře pravé hemisféry , pravé zorné pole na levé straně . Podobně kontralaterálně se v mozku projikují i jednotlivé končetiny .
Jako příklady asymetrického uspořádání v mozku je možno uvést „aktivní centrum řeči „ , jež se u 90 - 95 % lidí nachází výlučně v levé polovině mozku , stejně i písmo .Naproti tomu symboly , vyobrazení či formy se nacházejí u těchto lidí v hemisféře pravé .










Levá hemisféra pravé hemisféra
„slovo“ knihovna“ „obraz“ knihovna

zpracovává informace jednu po druhé zpracovává informace současně

udržuje pevné pořadí , sekvence : zachycuje , registruje - simultánně -, kompl.obraz
po A následuje B

registruje jednotlivé informace : ploutev registruje celek : ryba

člení svět na přehledné výřezy a části - spojuje jednotlivé aspekty dohromady
analyticky ; důležité jsou odlišnosti v jeden celek , důležitá jsou zde spojení
mezi jednotlivými díly a výřezy

přísně se drží principu příčina - následek , připouští podobnosti a analogie , myslí obrazně
myslí lineárně

soustřeďuje se na fakta , jež lze kvantitativně reaguje na kvalitativní , situačně důležité aspekty :
doložit : 2 + 2 emoce


rozvíjí myšlenky na základě stávajících pravidel rozvíjí myšlenky na základě volných , asociačně-
drží se daných pevných struktur náhlých apektů či stanovisek , přidržuje se kvalita-
je přitom silně odkázán na již uložené a tivních , nekvantifikovatelných struktur , jež se
organizované informace seskupují kolem silně pocitově nasycených obrazů

má vypracované větosloví , syntax : seskupuje má k dispozici pouze omezený syntax . Reaguje
slova podle gramatických pravidel na obrazový obsah slov , vyvolává věty jako uzavřené
celky , např.znění celé písně , básně nebo říkánky

pamatuje si sled komplexních pohybů pamatuje si komplexní obrazy

disponuje řečí , slova užívá primárně jako znaky je němý , mlčenlivý , nepoužívá slova , ale obrazné
vyjádření , metafory , je vnímavý ke znění ,
k intonaci slov



Tyto Sperryho výsledky , ale i jiných výzkumníků v této oblasti jsou v posledních letech zjednodušeně interpretovány , např. v tom smyslu , že pouze v pravé hemisféře může vznikat kreativní myšlení nebo syntetizující impulzy . Zjednodušením je i vnímání levé poloviny jako „slepé“ a pravé jako „řečově němé“. „Specializace jednotlivých hemisfér neznamená dělbu práce , spíše potenciální rozšíření spektra uvažování neokortexu “ Sperry proto formuloval přiměřenou hypotézu , podle níž se obě hemisféry komplementárním způsobem doplňují . Sama výkonnost lidského myšlení je potom určována dvěmi podstatnými faktory :

1 každá z obou hemisfér může nezávisle na druhé spolupůsobit svými specifickými schopnostmi na dalším vývoji a formování neurálních vstupů (inputs)
2 prostřednictvím Corpus Callosum , který představuje vysoce výkonný komunikač3 ní systém mezi levou a pravou polovinou mozku jsou komplementární výkony v mozku kombinována a integrovány

Řeč jako prostředek interakce

V situaci mezilidské interakce , když s někým začínáme hovořit , nepoužíváme oba stejný jazyk .Naše schemata myšlení mohou být tak rozdílná , že riziko možného nedorozumění je vysoké . Ve



škole jsme se sice naučili stejné gramatice a dostali jsme stejný základ , ale již použití různé
struktury výpovědi vede k narušení smyslu sdíleného obsahu .Pokud větu „Letos nebylo hezké léto „ , jejíž smysl je ihned zřejmý přeformulujeme do podoby „ Léto hezké nebylo letos“ , na první pohled vidíme , že poněkud ztrácí svůj jasný význam , struktura věty , její slovosled je nesprávný , to vidíme okamžitě . Potvrzuje nám to tedy zjištění , že pouze určitý sled , pořadí slov ve větě dává zamýšlený smysl . Změna struktury , někdy i úmyslná , může vést ke zdůraznění jistého obsahu , nebo chybně postavena k nesrozumitelnosti .
Slovní zásoba každého jednotlivého člověka je rovněž rozdílná , bohatší slovní zásoba svědčí o bohatším vnitřním životě i větších zkušenostech , odráží se v ní třeba i vliv učitele na škole a slovník , kterým s námi komunikoval . Samozřejmě je zde i vliv rodičů , rodiny vůbec , sociálního okolí i knih , které jsme přečetli . V praktickém životě potkáváme lidi , jejichž slovník je i v mateřské řeči omezen ; projevuje se to zvláště tím , že tito lidé říkají stejné ve stejných situacích , že velmi spoře popisují jinak obsahově bohaté vnitřní stavy či někdy s námahou hledají vhodná slova , eventuálně se o slova dohadují . Slova tedy představují pokus popsat znalosti , zážitky , okamžiky i pocity a odpovídajícím způsobem je vysvětlit . Naše řeč tedy rozhoduje o našem úspěchu v mezilidských vztazích a tím i o kvalitě našeho osobního života .

Komunikace však vždy představuje uzavřený kruh s permanentním vzájemným ovlivňováním . Pokud ponecháme výběr našich slov náhodě , můžeme se dočkat i neočekávaných reakcí . Úspěšná komunikace je založena na vědomé volbě slov , na vlastní zodpovědnosti , na precizním vnímání a na naší flexibilitě . Jestliže volíme slova vědomě a uváženě , musí následovat i pozorné vnímání reakcí , řeči těla partnera , jako bude reagovat , jak s námi mluví , co říká , odpovídá tomu jeho řeč těla ? Právě včasnou registrací těchto signálů rozeznáme , jestli naše zpráva „dobře došla“či zda na základě reakce musíme ihned provést korekturu toho , co ještě chceme dodat , aby nedošlo k nedorozumění . Nezapomínejme , že řeč není nic povrchního!!! Všechna naše slova , která vyslovíme nebo nám je řekne někdo jiný jsou výsledkem vnitřních , v hloubce uložených procesů . To , co říkáme či slyšíme je již silně korigováno , redukováno či naopak doplněno ; velmi často zasáhne náš rozum - zvláště v tom případě , když jsme uvolnili stavy našich emocí . V řadě případů to má svůj smysl , je to i jistý obranný mechanismus , který zabrání vyslovit neuvážená , spontánně volená slova .

Následuje krátký dotazník ke zjištění vlastních řečových kvalit : Jak mluvíte ?

Mluvíte : ? hodně ? málo
? nahlas ? tiše
? rychle ? pomalu
? v krátkých ? v dlouhých větách
? věcně ? s důrazem na pocity
? neutrálně ? zábavně ?
Používáte často :
? stejná ? odlišná , jiná slova
? pozitivní ? negativní formulace
? většinou formy ? většinou formy času minulého
přítomného času
? způsob oznamovací ? způsob podmiňovací
? jasné ? vágní , neurčité údaje
Nyní zaškrtněte odpovídající odpovědi a požádejte svého partnera ve dvojici , aby totéž vyplnil o vás , jak vás sám vnímá . Svá vlastní hodnocení si zatím ponechte , srovnejte si je až po výměně .Jak Vám se daří odhadnout jiné lidi ?

Jak vnímáme vlastní hlas

Vezměte si nějaký text a čtěte jej nahlas , přitom dávejte pozor na následující kritéria :
Jak nahlas mluvíte , jak zní Váš hlas , je Vám dostatečně rozumět ? Jaká je vaše výslovnost ?Poslouchejte se , hlas si můžete nahrát na magnetofon či diktafon , při poslechu zažijete intenzívní a asi nový pocit na cestě k sebepoznání , k vytváření co možná nejreálnějšího self-konceptu . Pokuste se pracovat se svým hlasem , měňte sílu hlasu , tempo řeči , tempo čtení , dělejte delší přestávky mezi větami , zdůrazněte některá slova , která se Vám zdají důležitější . Jak se při tom cítíte ? Jestliže jste četli vsedě , vstaňte a pokuste se text přečíst ve stoje . Jaký rozdíl cítíte ? Mění se Váš hlas když čtete se zrakem upřeným dolů na text nebo se zrakem upřeným přímo ? Jak při to dýcháte? Hluboce nebo povrchně , pravidelně nebo přerývaně ? Zkuste během četby chodit , sladit kroky s dýcháním - brzy pocítíte uklidňující vliv této harmonizace . Dýchejte zcela normálně , nenadechujte příliš mnoho vzduchu , vadil by Vám při čtení , najděte svůj rytmus

Komunikační deficity

Pokud hovoříme o komunikačních deficitech , máme na mysli převážně následující :

• omezenou slovní zásobu
• chybějící jazykový cit , cit pro jazykový styl
• chybějící orientace na posluchače
• nedostatečná jazyková flexibilita
• neschopnost dostat se v projevu k tomu , co je těžištěm sdělení
• chybějící suverenita , spíše obavy a tréma
• monotonní hlasový projevu
• špatná , popřípadě lajdácká výslovnost , špatná srozumitelnost
• neschopnost zdůraznit nejdůležitější body sdělení
• strach z většího počtu posluchačů


Většina lidí komunikuje prostě tak „ jak jim zobák narost “ či jak je naučila škola ; ale i v této oblasti se vše vyvíjí , i naše myšlení ; lidé takto zakotvení do minulosti se sotva mohou vyvíjet i osobnostně . Razantní vývoj můžeme vidět nejzřetelněji v oblasti elektroniky , audio-vizuální techniky , elektronického zpracování dat , PC . Popelkou zůstává často naše řeč , zvláště tam , kde se objevuje mnoho nových pojmů a termínů , což je typický znak rozvoje u mnoha oblastí v dnešním globalizovaném profesním světě .Vstup České republiky do Evropské unie představuje mimo jiné i rostoucí kontakty s jiným zeměmi , s jinými kulturami , což vše vyžaduje i rostoucí komunikační schopnosti a to i v cizích jazycích . To , že se člověk komunikačně vyvíjí , zdokonaluje , je i nepřímým důkazem jeho osobnostního vývoje a sebezdokonalování

PSYCHOLOGIE KOMUNIKACE

Komunikace patří k nosným pilířům života ; již z tohoto důvodu v sobě obsahuje mocný potenciál pro náš úspěch v životě . Hovořit s někým patří k nejčastějším aktivitám člověka .Aniž si ti plně uvědomujeme ,  pomocí naší řeči získáváme informace , sdělujeme je jiným , popisujeme situace , vyjadřujeme naše pocity a nálady , jsme schopni vést jiné lidi , řečí můžeme ovlivňovat sami sebe i jiné , pomocí ní budujeme i sympatie . Je až s podivem , jak málo energie i času věnujeme zdokonalování naší řeči - snad je to i převládající představou , že řeč je něco samozřejmého , daného , všichni jsem se konec konců učili mluvit a psát v základní škole .Přesto je to právě naše osobní a komunikativní kompetence , která zvláště v budoucnosti rozhoduje stále více nejen  o našem profesním úspěchu , ale i o harmonii v našem osobním životě .Je to nejen naše schopnost navazovat kontakty , ale i naše osobní charisma , schopnost pracovat v týmu , tedy vše , co úzce souvisí s našimi komunikačními schopnostmi . Skutečnost je někdy deprimující : množství nedorozumění , jež mají své příčiny v komunikaci , obavy mnoha , ba strach vystoupit před  větším počtem lidí , nudně působící referáty či přednášky , kdy si řečník vůbec nevšímá reakcí publika , monotonní , uspávající přednes , kde se autor ani nedostane k podstatným bodům sdělení , komunikační deficity , nedostatky . Jen málo lidí pracuje na svém zdokonalení v oblasti rétoriky , převládá názor , že zdokonalovat se mají pouze lidé s řečovou vadou , s vadnou výslovností apod

• stavieb vo vlastníctve štátu ...

• stavieb vo vlastníctve štátu alebo iného štátu užívané diplomatickými zástupcami poverenými v SR a inými osobami požívajúcimi diplomatické výsady a imunitu podľa medzinárodného práva, za predpokladu zaručenia vzájomnosti (reciprocity)
• stavieb slúžiacich na školské, vedecké, sociálne, kultúrne a iné verejnoprospešné účely
• stavieb a ich častí slúžiacich výhradne na náboženské účely
• stavieb a ich častí slúžiacich bezprostredne na poskytovanie verejných dopravných služieb

Základom dane je celková výmera zastavaných plôch v m2 podliehajúcich dani, a to podľa stavu k 1.1. zdaňovacieho obdobia.
Sadzba dane je určená v závislosti od jednotlivých typov stavieb.
Tieto sadzby sú sadzby základné a zvyšujú sa pri viacpodlažných stavbách o 0,75 Sk za každé ďalšie nadzemné podlažie.
Základná sadzba za bytové domy (1 Sk, prípadne zvýšená) sa ďalej násobí koeficientom podľa veľkosti obce, obdobne ako pri dani z pozemkov (koeficienty od 1,0 do 4,5).
K ďalším úpravám sadzieb môže dôjsť už iba na základe všeobecne záväzného nariadenia obce, ktorá je správcom tejto dane.

Ak sa stavba prestala užívať, ...

Ak sa stavba prestala užívať, nemá to vplyv na daňovú povinnosť. Stavbou na účely tohto zákona sú stavby, ktoré majú jedno alebo viac nadzemných podlaží, a to :
a) bytové domy (rodinné domy, nájomné domy, poľnohospodárske usadlosti a pod.)
b) chaty na individuálnu rekreáciu
c) garáže
d) objekty slúžiace na podnikateľské a zárobkové činnosti
e) ostatné stavby
Predmetom dane však nie sú stavby priehrad, vodovodov, kanalizácií, rozvodov tepelnej energie, stavby verejných dopravných ciest (stavby pozemných komunikácií. leteckých zariadení, dráh, vodných ciest a prístavov) a stavby slúžiace na zabezpečenie úloh obrany štátu (ak sa nevyužívajú na podnikanie alebo na inú zárobkovú činnosť alebo na prenájom).
Od dane je však aj celý rad stavieb oslobodený. Oslobodenie a týka predovšetkým :
• stavieb vo vlastníctve štátu, obcí a nadácií, vrátane tých, ku ktorým bolo zriadené právo hospodárenia, právo správy alebo právo nájmu

Základom dane je :

a) cena pôdy bez porastov, určená vynásobením výmery pozemkov v m2 odvodenej od bonitovaných pôdno-ekologických podmienok podľa pltných cenových predpisov (prílohy vyhlášky Ministerstva financií SR č. 465/1991 Zb., v znení neskorších predpisov) platí pre ornú pôdu, chmeľnice, vinice, ovocné sady a trvalé porasty)
b) cena pôdy určená vynásobením skutočnej výmery pozemkov v m2 a ceny pôdy určenej za 1 m2 podľa platných cenových predpisov (platí pre lesné pozemky a rybníky)
c) celková výmera pozemkov podliehajúcich dani (platí pre záhrady, zastavané plochy a nádvoria, stavebné pozemky a ostatné plochy).
O výške daňovej povinnosti rozhoduje v končenom dôsledku ročná sadzba dane, ktorá je určená pre jednotlivé druhy pozemkov nasledovne :
Orná pôda, chmeľnice, vinice a ovocné sady ............ najviac 0,75%
Trvalé trávne porasty, lesné pozemky, rybníky ......... najviac 0,25%
Záhrady, zastavané plochy a ostatné plochy .............. 0,10 Sk/m2
Stavebné pozemky ...................................................... 1,00 Sk/m2

Posledné dve sadzby môže správca dane podľa miestnych podmienok zvýšiť až o 100%.
U stavebných pozemkov sa však ešte sadzba upravuje podľa veľkosti obce, a to jej vynásobením koeficientom v rozpätí od 1,0 do 4,5.

a) Daň zo stavieb

Daňovníkom tejto dane je predovšetkým vlastník stavby nachádzajúcej sa na území SR. Ak ide o prípad, že stavba je v trvalom užívaní alebo k nej bolo zriadené právo hospodárenia alebo správy, je daňovníkom príslušná osoba, ktorá je nositeľom tohto práva. V prípade spoluvlastníctva sa daň vyrubí daňovníkovi, ktorého ostatní spoluvlastníci na tento účel uviedli; tento daňovník má potom nárok na vyporiadanie.
K zmene v osobe vlastníka stavby počas kalendárneho roka sa neprihliada a pôvodný daňovník ním aj pre účely tejto dane zostáva do konca kalendárneho roka. Takúto zmenu je však doterajší vlastník stavby povinný ohlásiť správcovi dane do 30 dní od vykonaného prevodu vlastníckeho práva, resp. nový vlastník do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia o nadobudnutí vlastníctva.
Predmetom dane sú stavby alebo ich časti na území SR :
• spojené so zemou pevným základom
• ktoré majú vnútorný priestor vymedzený podlahou a stropnou konštrukciou
• na ktoré bolo vydané kolaudačné rozhodnutie (resp. tie stavby, alebo ich časti, ktoré sa skutočne užívajú).

Predmetom dane sú pozemky na území SR členené nasledovne :

a) orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady
b) trvalé trávne porasty
c) záhrady
d) lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy a ochranné lesy, v ktorých sa uskutočňuje ťažba dreva
e) rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy
f) zastavané plochy a nádvoria
g) stavebné pozemky
h) ostatné plochy s výnimkou stavebných pozemkov
Predmetom dane však nie sú :
• časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami podliehajúcimi dani zo stavieb
• pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb
• pozemky slúžiace na zabezpečenie úloh obrany štátu, ku ktorým vykonáva právo hospodárenia a právo nájmu rozpočtová alebo príspevková organizácia v pôsobnosti príslušných rezortov a ktoré nie sú predmetom podnikateľskej činnosti

Oslobodenie od dane je ...

Oslobodenie od dane je pomerne široké a vyjadruje hľadisko ekologické, prípadne verejnoprospešné. Sú to najmä pozemky :
• vo vlastníctve štátu a obcí, vrátane tých, ku ktorým majú právo hospodárenia alebo správy obce alebo ich mestské časti, prípadne rozpočtové organizácie, ako aj tie, ktoré sú užívané diplomatickými zástupcami a inými osobami používajúcimi výsady a imunitu podľa medzinárodného práva
• tvoriace jeden funkčný celok so stavbou alebo jej časťou slúžiacou na náboženské, výchovné, kultúrne, sociálne a iné účely
• na ktorých sú zriadení cintoríny
• verejne prístupných parkov, priestorov a športovísk
• v chránených územiach a jednotlivých pásmach hygienickej ochrany
• funkčne spojené so stavbami slúžiacimi verejnej doprave
• lesné pozemky do začatia ťažby dreva.
Okrem cintorínov platí podmienka, že sa tieto pozemky nevyužívajú na podnikateľské alebo iné zárobkové účely, vrátane prenájmu.

Pri tomto odpisovaní sa rozlišuje, ...

Pri tomto odpisovaní sa rozlišuje, či ide o prvé alebo ďalšie zdaňovacie obdobie. Zatriedenie majetku do odpisových skupín je uvedené v prílohe zákona.
V osobitnom ustanovení je zakotvená možnosť zníženia vlastnej dane (nie iba jej základu). Ide o zľavu na dani, ktorú môže uplatniť ten, kto zamestnáva po celý rok, môže si odrátať 7000,-- Sk za každého pracovníka so zmenenou pracovnou schopnosťou, prípadne 18000,-- Sk za každého pracovníka so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím.

§ 2. Daň z nehnuteľnosti
Je druhou z okruhu priamych daní tvoriacich súčasť daňovej sústavy SR. Jej zavedenie bolo významné najmä preto, lebo nahradila niektoré dane a poplatky uplatňované do 31.12.1992, a to domovú daň, poľnohospodársku daň z pozemkov a lokalizačný poplatok. Stalo sa tak zákonom SNR č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľnosti, ktorý bol postupne niekoľkokrát novelizovaný. Túto základnú právnu úpravu doplňuje vykonávacia vyhláška Ministerstva financií SR č. 58/1993 Zb.z., v znení vyhlášky Ministerstva financií SR č. 72/1994 Zb.z. Tak, ako v prípade predchádzajúcej poľnohospodárskej dane, aj v súčasnosti možno hovoriť o viaczložkovej dani z nehnuteľností, pretože pozostáva zo samostatnej dane z pozemkov a dane zo stavieb. Daň z nehnuteľnosti je miestnou daňou, pretože jej správu vykonáva obec a výnos plynie do rozpočtu obce.

a) Daň z pozemkov

Daňovníkom je zásadne vlastník. Iba v tých prípadoch, keď ide o majetok, ku ktorému bolo zriadené právo hospodárenia, trvalého užívania alebo správy obecného majetku, stáva sa aj táto osoba daňovníkom. Pre daňovú povinnosť je rozhodujúce, kto je ako vlastník zapísaný v katastri nehnuteľností v SR. Daňovníkom však môže byť aj nájomca, ak nájomný vzťah trvá alebo má trvať najmenej 5 rokov a ak je na evidenčnom liste katastra uvedený ako nájomca. Táto podmienka nemusí byť splnená, ak ide o pozemky spravované Slovenským pozemkovým fondom a Slovenským lesným pozemkovým fondom a prenajaté na podnikateľskú činnosť. Vtedy, keď neexistujú hranice pozemkov ani v terénnych ani v katastrálnych mapách, je daňovníkom osoba, ktorá pozemky skutočne užíva. Nájomca je daňovníkom aj vtedy, ak v katastri nie je uvedený vlastník, pričom nájomný vzťah je z údajov katastri zrejmý. Ak nájomca nie je daňovníkom, ručí za daň. na určenie osoby daňovníka je rozhodujúci stav k 1.1. bežného roka.
V prípade spoluvlastníctva sa daň vyrubí tomu, ktorého na to ostatní určili, inak ktorémukoľvek z nich; ten má potom nárok na vyporiadane. Ak v priebehu kalendárneho roka dôjde k zmene vlastníka, zostáva v tomto kalendárnom roku daňovníkom doterajší vlastník.

 výdavky na reprezentáciu

 výdavky na reprezentáciu
 výdavky na osobnú potrebu daňovníka
 úroky platené z úverov a pôžičiek poskytnutých subjektami o sídlom v zahraničí nad hranicu štvornásobku, resp. šesťnásobku (bankové a poisťovacie spoločnosti) základného imania.
Daňovník má možnosť zvoliť si pre novo nadobudnutý majetok odpisovanie rovnomerné alebo zrýchlené; tento spôsob však už nemôže dodatočne meniť. Pre účely odpisovania zákon definuje pojem hmotného majetku (samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory predmetov, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 10 000,-- Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok, budovy a stavby, s výnimkou prevádzkových banských diel, pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako 3 roky, základné stádo, ťažné zvieratá, plemenné a dostihové kone a iný majetok) a nehmotného majetku (predmety z práv priemyselného vlastníctva, projekty a programové vybavenie a iné poskytované technické alebo iné hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 20 000,-- Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako 1 rok a sú obstarávané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou za účelom obchodovania s nimi, a ďalej zriaďovacie náklady).

Zákon obsahuje aj definíciu ...

Zákon obsahuje aj definíciu odpisovania pre daňové účely podľa ktorej sa odpisovaním rozumie zahŕňanie odpisov z hmotného a nehmotného majetku evidovaného v majetku daňovníka k 31.12 bežného roka, ktorý sa vzťahuje na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, do výdavkov (nákladov) na zabezpečenie tohto príjmu.
V zákone sú vymedzené aj tie predmety, ktoré sa z odpisovania vylučujú, ako napr. zásoby, objekty hrádzí, umelecké diela, ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov, hnuteľné a nehnuteľné kultúrne pamiatky, povrchové a podzemné vody, lesy, ložiská nerastných surovín a nerasty, jaskyne, hmotný majetok prevzatý bezodplatne podľa osobitných predpisov a pod.
Odpisovanie vykonáva prevažne vlastník, ale v niektorých prípadoch môže odpisovať aj nájomca namiesto vlastníka. Zákon používa termín „vstupná cena“, ktorou treba rozumieť cenu nadobúdaciu (ak bol majetok nadobudnutý odplatne) alebo vlastné náklady (ak majetok vznikol vlastnou činnosťou), prípadne reprodukčnú obstarávaciu cenu (zistené podľa osobitných predpisov alebo súdnym znalcom). Za zostatkovú cenu sa pre účely tohto zákona považuje rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku, zahrnutých do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.

• poistné uhrádzané daňovníkom, ...

• poistné uhrádzané daňovníkom, ak súvisí s príjmom, ktorý je predmetom dane
• výdavky (náklady) na prevádzku vlastného zariadenia na ochranu životného prostredia podľa osobitných predpisov
• nájomné vrátane nájomného za veci s právom kúpy najatej veci (u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva len vo výške pripadajúcej na príslušné zdaňovacie obdobie)
• zaplatená daň z nehnuteľností, cestná daň, ako aj iné dane a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani
• výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie
• výdavky ( náklady) na civilnú a požiarnu ochranu
• výdavky (náklady), na úhradu ktorých je daňovník povinný podľa osobitných predpisov

Zákon súčasne podrobne vymedzuje aj tie výdavky, ktoré nie je možné pre účely tejto dane uznať. Aj v tomto prípade ide o demonštratívny výpočet, t.j. nie sú vylúčené ďalšie výdavky, ktoré nie je možné pre daňové účely uznať ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Ide predovšetkým o :
 výdavky (náklady) na obstaranie hmotného a nehmotného majetku a pozemkov, vrátane splátok a úrokov z úverov spojených s ich obstaraním, ak sú súčasťou ich vstupnej ceny

 výdavky na zvýšenie základného ...

 výdavky na zvýšenie základného imania vrátane splácania pôžičiek
 výdavky na nákup cenných papierov
 odmeny členom štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb
 vyplácané podiely na zisku
 platené penále a pokuty, s výnimkou zmluvných pokút a prirážky k poistnému platenému do fondov sociálneho poistenia, fondu zamestnanosti a fondu zdravotného poistenia
 prirážky k základným sadzbám za znečisťovanie ovzdušia a k základným odplatám za vypúšťanie odpadových vôd
 výdavky (náklady) vynaložené na príjmy oslobodené od dane alebo nezahŕňané do základu dane
 tvorbu rezervných a ostatných účelových fondov
 vklad do základného imania a nákup podielov na základnom imaní spoločnosti alebo družstva
 manká a škody presahujúce prijaté náhrady
 zostatkovú cenu trvalo vyradeného hmotného a nehmotného majetku
 daň z dedičstva, daň z darovania, daň z prevodu nehnuteľnosti, daň z príjmov fyzických osôb a daň z príjmov právnických osôb

• príjmy štátnych fondov ...

• príjmy štátnych fondov podľa osobitných predpisov
• výnosy zo štátnych dlhopisov
• na 5 rokov aj príjmy z prevádzky malých vodných elektrární (do1 MW) a iných alternatívnych zdrojov energie
• výťažok prevádzkovateľov lotérií a iných podobných hier povoľovaných podľa osobitných predpisov, ak je aspoň z 90% určený na verejnoprospešné účely.

Základom dane je rozdiel medzi príjmami (ak nie sú od dane oslobodené) a výdavkami (nákladmi) vynaloženými na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie. U daňovníkov, ktorí účtujú v sústave podvojného účtovníctva, je základom dane hospodársky výsledok (zisk a strata). U daňovníkov, ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva, je základom dane rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Od tohto základu možno odpočítať dary poskytnuté tuzemským právnickým osobám a obciam za rovnakých podmienok ako v prípade fyzických osôb, avšak u právnických osôb je dolnou hranicou hodnoty daru čiastka 2 000,-- Sk; hornou hranicou pre možnosť odpočítať si tento dar o základu je čiastka vo výške najviac 2 % zo základu dane. Odpočítať možno aj výdavky poisťovní na predchádzanie škodám do výšky 2% z prijatého poistného neživotného poistenia za zdaňovacie obdobie. Ak dôjde k likvidácii bez určenia právneho nástupcu, je základom dane likvidačný zostatok, t.j. rozdiel o ktorý príjmy z likvidácie imania daňovníka prevýšia výdavky ( náklady) spojené s likvidáciu.

Sadzba dane z príjmov právnických ...

Sadzba dane z príjmov právnických osôb je ustanovení vo výške 40% zo základu dane zaokrúhleného na celé tisíce Sk dolu, bez ohľadu na jeho výšku.

c) Spoločné ustanovenia pre daň z príjmov fyzických a daň z príjmov právnických osôb
1. vymedzenie zdroja príjmu
2. vrátane odpisov

Ad 1. Za príjmy zo zdrojov na území SR sa považujú najmä :
• príjmy u činnosti vykonávanej v stálej prevádzkármi
• príjmy zo závislej činnosti vykonávanej v tuzemsku
• príjmy z obchodného , technického alebo iného poradenstva, služieb, riadiacej a sprostredkovateľskej činnosti
• príjmy z úhrad od právnických alebo fyzických osôb v tuzemsku, najmä odplaty za poskytnutie a použitie výkonu práva z priemyselného vlastníctva, za použitie autorského práva, príjmy z nezávislej činnosti, časť zisku po zdanení vyplácaná tichému spoločníkovi, úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek, z vkladov a cenných papierov, odmeny členov štatutárnych orgánov a pod.

Pre daňovníkov má v tejto súvislosti ...

Pre daňovníkov má v tejto súvislosti osobitný význam vymedzenie pojmu stálej prevádzkárne, pretože príjmy z jej činnosti majú charakter príjmov tuzemského subjektu a sú posudzované rovnako ako príjem tuzemského daňovníka. Stálou prevádzkárňou sa rozumie zariadenie na výkon činnosti daňovníkov so sídlom alebo bydliskom v zahraničí umiestnené na území SR, a to najmä stavenisko, dielne, kancelárie, zariadenia na ťažbu prírodných zdrojov, odbytisko, prenajaté nehnuteľnosti a pod.

Ad 2. Výdavky, ktoré možno uznať ako oprávnené výdavky na zabezpečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov, sú najmä :
• odpisy hmotného a nehmotného majetku
• zostatková cena hmotného a nehmotného majetku len do výšky príjmov z jeho predaja alebo do výšky náhrad zahrnutých do základu dane
• zostatková cena pestovateľských celkov trvalých porastov a zvierat pri ich vyradení, podľa prílohy k tomuto zákonu
• príspevky právnickým osobám, ak táto povinnosť vyplýva zo zákona

b) Daň z príjmov právnických osôb

Daňovníkmi dane z príjmov právnických osôb sú všetky právnické osoby, okrem verejných obchodných spoločností a Národnej banky Slovenska, ktorá je zo zákona od tejto dane oslobodená. Ak má právnická osoba sídlo v tuzemsku, je jej daňová povinnosť neobmedzená, t.j. vzťahuje sa na príjmy dosiahnuté zo zdrojov v tuzemsku aj v zahraničí. V opačnom prípade má právnická osoba daňovú povinnosť iba vo vzťahu k príjmom dosiahnutým v tuzemsku. Ak však má právnická osoba so sídlom v zahraničí stálu prevádzkáreň v tuzemsku, potom aj príjmy z podnikateľskej činnosti tejto stálej prevádzkárne podliehajú daňovej povinnosti podľa tohto zákona, pretože stála prevádzkáreň sa považuje za subjekt so sídlom v tuzemsku.
Predmetom dane z príjmov právnických osôb sú všetky príjmy (výnosy) z celej činnosti právnickej osoby a z nakladania so všetkým jej majetkom. Výnimkou sú zdedené alebo darované nehnuteľnosti a hnuteľné veci, ako aj majetkové práva; ak z nich však plynú určité príjmy, tieto podliehajú dani.

Ďalšie ustanovenia v zákone umožňujú poskytnúť niektoré oslobodenia vecného charakteru. takto sú od dane oslobodené najmä :
• členské príspevky prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, občianskymi združeniami a politickými stranami
• výnosy kostolných zbierok a príjmy za cirkevné úkony

Nejde však ešte o konečnú čiastku, ...

Nejde však ešte o konečnú čiastku, pretože tento predbežný základ dane sa upravuje o určité čiastky, ktoré zákon označuje ako nezdaniteľnú časť základu dane. Výška týchto nezdaniteľných častí základu dane je vyjadrením sociálneho princípu uplatňovaného v tomto type zdanenia príjmov a je ho určitej miery kompenzáciou jednotlivých platieb poistného. Základ dane sa takto znižuje :
• o 21 000,-- Sk ročne na daňovníka (výnimkou je ustanovenie o poberateľoch starobného dôchodku, ktorí majú možnosť odpočtu rozdielu medzi starobným dôchodkom a nezdaniteľnou čiastkou, ak ich dôchodok neprevyšuje 21 000,-- Sk ročne)
• o 12 000,-- Sk na vyživovanú manželku (manžela), ak žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a ak jej ročný príjem nepresiahne 21 000,-- Sk)
• o 9 000,-- Sk ročne na vyživované dieťa, ktoré žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti (takto možno upraviť základ dane najviac za 4 deti); ak sa na výžive detí v spoločnej domácnosti podieľa viac daňovníkov, môže ich pre účely tejto dane uplatniť iba jeden z nich.
• o 6 000,-- Sk ročne s znižuje základ dane u daňovníka, ktorý je čiastočne invalidný a o 36 000,-- Sk ročne u daňovníka, ktorý je držiteľom preukážky ZŤP-S (odpočet možno uskutočniť iba u tejto invalidnej osoby, nie však už u daňovníka, ktorý s ňou žije v spoločnej domácnosti)

Odpočet od základu dane možno uskutočniť ...

Odpočet od základu dane možno uskutočniť aj v prípade darov poskytnutých tuzemským právnickým osobám a obciam na vymedzené účely (napr. školské, kultúrne, telovýchovné, charitatívne, ekologické, humanitárne, náboženské a pod.). Podmienku je, že úhrnná hodnota darov v zdaňovanom období je aspoň 2% zo základu dane alebo 1 000,-- Sk. v úhrne možno odpočítať najviac 10% zo základu dane.
Konkrétna výška daňovej povinnosti sa určí za pomoci sadzby zo základu dane (zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá predstavuje :

15% 60 000,--Sk
20% plus 9 000,-- Sk (od 60 000,-- Sk do 120 000,-- Sk) zo zákl. nad 60 000,-- Sk
25% plus 21 000,-- Sk (od 120 000,-- Sk do 180 000,-- Sk) zo zákl. nad 120 000,-- Sk
32% plus 36 000,-- Sk (od 180 000,-- Sk do 540 000,-- Sk) zo zákl. nad 180 000,-- Sk
40% plus 151 200,-- Sk (od 540 000,-- Sk do 1 080 000,-- Sk) zo zákl. nad 540 000,-- Sk
42% plus 367 200,-- Sk zo zákl. nad 1 080 000 Sk (nad 1 080 000,-- Sk)

b) Môže ísť aj o založenie verejnej ...

b) Môže ísť aj o založenie verejnej obchodnej spoločnosti. V takom prípade sa príjmy spoločníkov zdaňujú pre každého samostatnej podľa ustanovení zákona o zdaňovaní príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Základ pre zdanenie u tohto typu spoločnosti sa teda rozdeľuje na jednotlivých spoločníkov – samotná spoločnosť dani z príjmu právnických osôb nepodlieha.
c) Zákon predpokladá aj osobitný postup pri založení komanditnej spoločnosti. komanditná spoločnosť určí základ dane za spoločnosť ako celok. Od takto zisteného základu sa odpočítajú podiely pripadajúce na jednotlivých komplementárov podľa spoločenskej zmluvy; tieto podiely tvoria základ dane u jednotlivých spoločníkov. Zvyšná časť príjmov spoločnosti je základom dane z príjmov právnických osôb pre komanditnú spoločnosť.
Pre určenie výšky daňovej povinnosti je dôležité určiť základ dane. Tento základ sa tvorí ako súčet čiastkových základov podľa jednotlivých druhov príjmov, ako boli uvedené ad a) – e). Výsledkom je celkový základ dane, ktorý predstavuje rozdiel medzi príjmami a výdavkami dosiahnutými počas kalendárneho roka a má podobu salda, ktoré je vlastne príjmom daňovníka.

. V takom prípade zákon predpokladá dve možnosti :

1. Spoločníci nevytvárajú právnickú osobu
a) Niekoľko osôb môže dosahovať príjmy ako spoločníci, napr. na základe zmluvy o združení osôb podľa zákona č. 40/1964 Zb. (Občiansky zákonník), v znení neskorších predpisov. V takom prípade si každý spoločník uvedie do svojho daňového priznania ako čiastkový základ dane takú časť príjmov a výdavkov, ako vyplynula zo zmluvy o združení.
b) Spoločné príjmy dosahujú aj osoby žijúce c spoločnej domácnosti. Aj v tomto prípade zákon predpokladá možnosť ich rozdelenia, je však ustanovená limit max. 20% na vypomáhajúce osoby žijúce v spoločnej domácnosti s daňovníkom. Príjmy však nemožno rozdeľovať na deti školopovinné, ani na manžela (manželku), ak ich daňovník uplatňuje ako vyživované osoby.

1. Spoločníci vytvárajú právnickú osobu
a) Ide predovšetkým o prípad založenia spoločnosti s ručením obmedzeným. Jednotliví spoločníci – daňovníci sa posudzujú podľa ustanovení o zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, ak sa podieľajú na práci spoločnosti a sú za to odmeňovaní. Podiel na zisku sa zdaňuje ako príjem z kapitálového majetku.

Ad e) Ostatné príjmy ktoré môžu podľa ...

Ad e) Ostatné príjmy ktoré môžu podľa zákona prichádzať do úvahy pre účely zdanenia, sú jednak príjmy náhodilé, kde je ustanovený limit pre ich oslobodenie, tak aj príjmy opakujúce sa, ktoré z viacerých dôvodov nemožno zaradiť do niektorej z uvedených kategórií. Výpočet týchto príjmov je uvedený demonštratívnym spôsobom, čo znamená, že do základu možno zahrnúť aj ďalšie nepomenované druhy príjmov, ktoré zvyšujú majetok daňovníka. Spomedzi uvedených príjmov možno spomenúť najmä príjmy :
• z príležitostných činností alebo z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí
• z predaja vlastných nehnuteľností alebo hnuteľných vecí, vrátane cenných papierov
• zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva, najmä z autorských práv
• z prevodu účasti na obchodnej spoločnosti
• výhry z reklamných súťaží
• výhry v lotériách, stávka
• a pod., ak nie sú oslobodené podľa iných ustanovení zákona.

Príjmy nemusí dosahovať iba jedna osoba, ale môže ísť o príjmy viacerých osôb.

Ad c) Ďalšou skupinou príjmov, ...

Ad c) Ďalšou skupinou príjmov, ktoré sú vyčlenené za účelom zistenia samostatného čiastkového daňového základu, sú príjmy z kapitálového majetku. Ním treba rozumieť napr. úroky z vkladov, podiely na zisku, úroky a ostatné požitky z cenných papierov, podiely na zisku tichého spoločníka, plnenie z niektorých foriem poistenia a pod. V zásade sa u kapitálových príjmov postupuje tak, že k zdaneniu dochádza už u ich zdroja. To znamená, že daň sa zrazí priamo pri výplate alebo pri písaní v prospech daňovníka. Sadzba predstavuje 15%, resp. v niektorých prípadoch 25%.
Ad d) Príjmy z prenájmu tvoria ďalšiu samostatnú skupinu príjmov. Ide o príjmy z prenájmu nehnuteľností, bytov alebo ich častí, ako aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ak nejde o príjmy v rámci živnosti podľa živnostenského zákona ( v takom prípade by išlo o príjmy z podnikania). Nepatrí sem príležitostný prenájom. Základom dane sú v tomto prípade príjmy z prenájmu znížené o výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie. Ak daňovník neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené, môže ich uplatniť vo výške 25 % z dosiahnutých príjmov. Ak majú napr. manželia nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve, zahrňuje príjem z jej prenájmu do daňového priznania iba jeden z manželov, pričom zákon neurčuje, ktorý to má byť.

Príjmami z inej samostatnej ...

Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti sú príjmy autorov a výkonných umelcov za využívanie výsledkov ich tvorivej duševnej činnosti, chránenej osobitnými právnymi predpismi (napr. autorský zákon). patria sem aj príjmy z vydávania a šírenia literárnych a iných diel vlastným nákladom, príjmy z výkonu nezávislého povolania, ktoré nie je živnosťou ani podnikaním podľa osobitných predpisov.
Základ dane zisťuje po znížení príjmov o výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie. medzi tieto výdavky patrí aj poistné, ktoré si musí daňovník platiť sám, a to vo výške ustanovenej osobitnými predpismi. Daňovník má možnosť uplatniť paušálne výdavky vo výške 25% (príjmy zo živnosti, z iného podnikania a z nezávislého povolania), vo výške 35% (z autorských a iných obdobných práv), alebo vo výške 60% (príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva). Samostatným základom dane, z ktorého sa daň vyrubí osobitnou sadzbou vo výške 10%, sú príjmy autorov, výkonných umelcov a pod. do výšky 3 000,-- Sk za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie. Tieto čiastky sa do celkovej ročnej daňovej povinnosti nezapočítavajú.

Nejde tu teda z jeho strany ...

Nejde tu teda z jeho strany o skutočný príjem. V niektorých prípadoch sú od dane oslobodené aj plnenia, ktoré zamestnanec (daňovník s príjmami zo závislej činnosti) dostáva v súvislosti s výkonom práce. Ide napr. o zabezpečené závodné stravovanie, možnosť využívať rekreačné zariadenia, predškolské zariadenia a pod.. V týchto prípadoch ide o nepeňažné plnenie, ktoré zamestnanec dostáva od zamestnávateľa. Ak by však zamestnanec takéto plnenie prijal v peniazoch, muselo vy sa zahrnúť do jeho celkového príjmu.
Do celkového príjmu zamestnanca sa zahrňujú všetky príjmy, pričom nie je dôležité, či ide o odmenu v podobe peňažnej alebo naturálnej.
Od celkových príjmov zamestnanca sa odpočítava čiastka na poistné, ktoré platí zamestnanec (zdravotné, nemocenské, dôchodkové), ako aj čiastka 200,-- Sk za každý kalendárny mesiac výkonu práce na čiastočnú úhradu nákladov zamestnanca na dopravu medzi bydliskom a pracoviskom. Túto čiastku však môže zamestnanec uplatniť iba u jedného zamestnávateľa (ak by ich mal viac).
Ako príjem zo závislej činnosti sa posudzujú aj funkčné požitky. Ide predovšetkým o odmeny členov vlády a ďalších orgánov štátnej správy, ale aj o odmeny za výkon funkcie v orgánoch obcí, združeniach, komorách a pod. Patria sem aj platy vedúcich ústredných orgánov štátnej správy.

Osobitný režim platí pre príjmy ...

Osobitný režim platí pre príjmy plynúce z právneho vzťahu uzavretého na dobu nepresahujúcu 5 kalendárnych dní v mesiaci a za podmienky, že ich úhrnná výška nepresiahne v príslušnom mesiaci sumu 3 000,_- Sk. Po odvode poistného sa v tomto prípade zráža daň vo výške 10%; tým je daňová povinnosť plnená a uvedený príjem sa už do výpočtu ročnej daňovej povinnosti neuvádza.
Využitie osobitnej sadzby sa ešte uplatňuje v prípade, že ide o odmeny členov štatutárnych a ďalších orgánov právnických osôb. Pri výplate týchto odmien sa aplikuje sadzba 20%, a takto zdanená odmena sa už takisto do ročného príjmu daňovníka nezahrňuje.

Ad b) Ďalším druhom príjmu, ktorý tvorí predmet tejto dane, sú príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Za príjmy z podnikania sa považujú príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, príjmy zo živností, príjmy z iného podnikania podľa osobitných predpisov, podiely spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti na zisku.

• príjmy z predaja hnuteľných vecí, ...

• príjmy z predaja hnuteľných vecí, okrem motorových vozidiel, lietadiel a lodí a cenných papierov, ak ich mal predávajúci vo vlastníctve najviac jeden rok
• príjmy z prevádzky malých vodných elektrární (do 1 MW), veterných elektrární a iných alternatívnych zdrojov energie, a to po dobu piatich rokov od uvedenia do prevádzky,
• príjmy z predaja nehnuteľností alebo hnuteľných vecí vydaných podľa osobitných predpisov, ako aj úroky zo štátnych rehabilitačných dlhopisov
• príjmy z dávok a podpôr služieb zo zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia, dávky výživného, služieb sociálnej starostlivosti a pod.
• podpory z verejných prostriedkov a z prostriedkov nadácií
• úroky z vkladov stavebného sporenia
• úroky z vkladov na devízových účtoch, výnosy zo štátnych dlhopisov
• príjmy absolventov stredných a vysokých škôl

Základom dane je suma, o ktorú ...

Základom dane je suma, o ktorú príjmy plynúce daňovníkovi v kalendárnom roku presahujú výdavky preukázateľne vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie. Pokiaľ podľa účtovníctva výdavky presiahnu príjmy, je rozdiel stratou. Do základu dane sa nezahŕňajú príjmy oslobodené od dane, ani príjmy, ktoré sú zdaňované osobitnou sadzbou.

Ad a) Príjmami zo závislej činnosti sú príjmy z činnosti vykonávanej na základe pracovného pomeru, služobného alebo členského pomeru či obdobného pomeru, v ktorom je daňovník povinný riadiť sa pokynmi inej osoby, ktorá je daňovníkom. Do tejto skupiny príjmov patria aj príjmy za prácu žiakov a študentov z praktického výcviku, ďalej potom príjmy za prácu členov družstiev a spoločníkov v spoločnostiach s ručením obmedzeným, a to aj vtedy, ak nie sú povinní riadiť sa príkazmi inej osoby. Do tejto skupiny patria aj odmeny štatutárnych a ďalších orgánov právnických osôb. Do tejto skupiny príjmov nepatria náhrady cestovných výdavkov, ak sa poskytujú vo výške ustanovenej zákonom č. 119/1992 Zb. o cestovných náhradách, ani ďalšie náhrady, ktoré má vlastne uhradzovať zamestnávateľ (ak si ich zamestnanec uhrádza sám, dostáva od zamestnávateľa iba ich náhradu).

V nadväznosti na zákon č. 511/1992 Zb. o ...

V nadväznosti na zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov sa tak stalo zákonom č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov. Nahradil dovtedajšie právne úpravy o dani z príjmov obyvateľstva, dani zo mzdy, časti poľnohospodárskej dane a taktiež o dani z príjmov z literárnej a umeleckej činnosti. V znení neskorších noviel tvorí tento zákon základný stavebný kameň daňovej sústavy v Slovenskej republike. Ďalšími právnymi predpismi z tejto oblasti sú : zákona č. 610/1992 Zb. o rezervách pre zistenie základu dane z príjmov a vyhláška Ministerstva financií SR č. 639/1992 Zb., o výpočte preddavku na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a funkčných požitkov, v znení vyhlášky Ministerstva financií SR č. 152/94 Z.z. o sociálnom fonde.


a) Daň z príjmov fyzických osôb
Daňovníkmi dane z príjmov fyzických osôb sú fyzické osoby, ktoré :
• majú na území Slovenskej republiky bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiavajú, a to z príjmov plynúcich zo zdrojov na území SR aj zo zdrojov v zahraničí
• nemajú na území SR bydlisko ani sa tu obvykle nezdržiavajú, a to z príjmov plynúcich zo zdrojov na území SR

Predmetom dane z príjmu fyzických osôb sú :

a) príjmy zo závislej činnosti a funkčné požitky
b) príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
c) príjmy z kapitálového majetku
d) príjmy z prenájmu
e) ostatné príjmy

Predmetom tejto dane naopak nie sú :
• príjmy získané nadobudnutím akcií, dedením, vydaním alebo darovaním nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci alebo majetkového práva, s výnimkou príjmov nich plynúcich a s výnimkou darov poskytovaných v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo s podnikaním, alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou
• úvery a pôžičky

Od tejto dane sú oslobodené najmä :
• príjmy z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi včítane súvisiacich pozemkov, pokiaľ v ňom mal predávajúci bydlisko najmenej po dobu dvoch rokov pred predajom
• príjmy z predaja iných nehnuteľností, ak ich predávajúci mal vo vlastníctve najmenej päť rokov

Okrem týchto základných prvkov ...

Okrem týchto základných prvkov sa však pri niektorých peňažných plneniach môžu vyskytnúť aj ďalšie fakultatívne prvky. Môže ísť najmä o zvýšenie a zníženie dane, splatnosť dane, sankcie a pod.
Subjekt dane, resp. daňovo-právneho vzťahu, možno vidieť v dvoch rovinách. Po prvé, ide o subjekt oprávnený, t.j. ten, kto je na základe zákona vybavený právomocou daň alebo poplatok vyrubiť a vybrať. Po druhé, ide aj o subjekt povinný, t.j. ten, ktorému po splnení určitých zákonom ustanovených podmienok vznikla povinnosť daň alebo poplatok zaplatiť. V danom prípade však pôjde iba o špecifikáciu subjektu povinného.
Označenie povinného subjektu je diferencované v závislosti od toho, či ide o daň priamu alebo nepriamu. Preto hovoríme o daňovníkovi (u daní priamych) alebo o platiteľovi (u daní nepriamych). V oboch prípadoch je to fyzická alebo právnická osoba, ktorej na základe splnenia skutočností predpokladaných v zákone vznikla povinnosť zaplatiť daň. Platiteľom však môže byť aj právnická osoba, ktorý je podľa príslušných predpisov povinná od daňovníka daň vybrať a v stanovenom termíne odviesť príslušnému územnému finančnému orgánu.
Ak ide o povinnosť zaplatiť poplatok, povinný subjekt sa označuje ako poplatník.

Predmetom dane je hospodárska skutočnosť, ...

Predmetom dane je hospodárska skutočnosť, na základe ktorej možno uložiť daňovú povinnosť. Môže to byť :
• majetok
• dôchodok (príjem)
• vykonávanie určitej činnosti
Základ dane umožňuje určiť v peniazoch príslušnú daňovú povinnosť. V zásade možno konštatovať, že je to suma, z ktorej sa daň vyrubuje; u niektorých nepriamych daní je základ vyjadrený ako množstvo výrobkov podliehajúcich dani, v príslušných merných jednotkách.
Treba vždy rozlišovať medzi predmetom a základom dane. Predmetom dane je to, na čo sa daň ukladá; základom dane je to, z čoho sa daň vyrubuje.
Sadzbou dane rozumieme určité meradlo, kritériu, podľa ktorého sa určí výška dane z daňového základu a tak sa vyjadrí aj rozsah daňovej povinnosti daňového subjektu. Rozoznávame dve základné daňové sadzby, a to :
• pevnú (určenú pevnou sumou bez ohľadu na výšku daňového základu)
• pohyblivú (určenú spravidla percentom z daňového základu)

Ďalšiu skupinu náležitostí dane tvoria náležitosti fakultatívne, kde patrí najmä :

• daňové minimum (daňový základ, z ktorého sa daň nevyrubuje)
• minimálna daň (taká výška dane, ktorá sa musí ako najnižšie prístupné vybrať bez ohľadu na výšku daňového základu)
• zvýšenie alebo zníženie dane (vyjadrené najmä oprávnením správcu dane túto v stanovených prípadoch zvýšiť alebo znížiť)
• daňové sankcie (penále, pokuta, zvýšenie dane)
• zánik daňovej povinnosti (zaplatenie odpustenie odpis, premlčanie, kompenzácia).

PRIAME DANE
§ 1. Dane z príjmov
Do konca roka 1992 sa dôchodkové dane rozdeľovali podľa subjektu na dane platené občanmi a dane platené organizáciami. Pretože jedným zo zámerov zákonodarcov pri koncipovaní a formulovaní výsledkov daňovej reformy bolo vytvorenie rovnakých podmienok pre všetky, najmä podnikateľské subjekty, bola prijatá koncepcia univerzálnej dane z príjmov, ktorá by v prvom štádiu v jednom právnom predpise sústredila problematiku zdanenia príjmov fyzických a právnických osôb.

III.časť

Právna úprava daní a poplatkov v Slovenskej republike
Úvod
Dane predstavujú povinné peňažné platby na základe zákona, vo vopred ustanovenej výške a s vopred určeným termínom splatnosti, ktoré ustanovuje štát na základe svojho mocenského oprávnenia a ktoré sú príjmom štátu, prípadne obce alebo iného subjektu.
Poplatky sú takisto povinné peňažné platby na základe zákona, avšak na rozdiel od daní je tu prítomný princíp priamej ekvivalentnosti spočívajúci v tom, že poplatková povinnosť vzniká na základe podnetu poplatníka na vykonanie určitého úkonu orgánu štátnej správy alebo miestnej samosprávy, prípadne ak takýto orgán vykoná tento úkon z vlastnej iniciatívy, ale v záujem poplatníka.
Clo možno charakterizovať ako povinnú peňažnú platbu na základe zákona, ktorá sa vyberá pri prechode tovaru cez štátnu (colnú) hranicu alebo v súvislosti s takýmto prechodom.

Prvá daňová reforma na našom ...

Prvá daňová reforma na našom území v tomto storočí sa uskutočnila v roku 1927; išlo o reformu priamych daní. V rámci druhej daňovej reformy v rokoch 1952 – 53 sa vybudoval systém daní zodpovedajúci vtedajšej politickej orientácii štátu, doplnený o sústavu odvodov. V poradí tretia daňová reforma začala v roku 1990 a skončila 31.12.1992. Jej výsledkom bolo zavedenie novej daňovej sústavy od 1.1.1993. Jej právnym základom sa stal zákon č. 212/1992 Zb. o sústave daní a poplatkov. V súvislosti s novým štátoprávnym usporiadaním vytvára ústavno-právny základ sústavy daní a poplatkov v Slovenskej republike článok 59 Ústavy Slovenskej republiky, kde sa konštatuje, že dane a poplatky sú štátne a miestne a že ich možno ukladať iba zákonom alebo na základe zákona.
Základných prvkov, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou vzniku právneho vzťahu:
a) subjekt
b) predmet (objekt)
c) základ
d) sadzba

V súčasnosti sú v Slovenskej republike zriadené tieto štátne účelové fondy :

a) Štátny fond životného prostredia (zriadený zákonom č. 128/91)
b) Štátny fond zveľaďovania lesa (zriadený zákonom č. 131/91)
c) Štátny fond kultúry Pro Slovakia (zriadený zákonom č. 95/91)
d) Štátny fond zdravia (zriadený zákonom č. 193/92 Zb.)
e) Štátny fond ochrany a zveľadenia poľnohospodárskeho pôdneho fondu (zriadený zákonom č. 307/92 Zb.)
f) Štátny vodohospodársky fond (zriadený zákonom č. 318/91 Zb.)
g) Štátny fond trhovej regulácie v poľnohospodárstve (zriadený zákonom č. 270/91 Zb.)
h) Štátny fond cestného hospodárstva (zriadený zákonom č. 153/93 Z.z.)
i) Štátny fond telesnej kultúry ( zriadený zákonom č. 264/93 Z.z.)
j) Štátny podporný fond pôdohospodárstva a potravinárstva (zriadený zákonom č. 40/94 Z.z.)
k) Slovenský pozemkový fond (zriadený zákonom č. 12/94 Z.z.)
l) Štátny fond likvidácie jadrovo-energetických zariadení a nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi (zriadený zákonom č. 254/94 Z.z.)

Rozpočty obcí (a miest) predstavujú ...

Rozpočty obcí (a miest) predstavujú finančné plány hospodárenia obcí. Obsahujú príjmy a výdavky spojené so samosprávnou činnosťou obce, finančné vzťahy obce k podnikateľským subjektom pôsobiacim na území obce a tiež finančné vzťahy obce k štátnemu rozpočtu.
Príjmy rozpočtu obce tvoria najmä : výnos miestnych daní a poplatkov, výnosy obecných podnikov a obecného majetku, dotácia zo štátneho rozpočtu a pod.
Výdavky zakotvené v rozpočte obce smerujú najmä na zabezpečenie samosprávnej činnosti obce. Ďalej môže ísť o dotácie, návratné finančné výpomoci, sociálnu výpomoc občanom, splátky prijatých úverov a pod.
Okrem rozpočtu vytvárajú obce aj mimorozpočtové fondy, najmä z prebytkov bežného rozpočtového hospodárenia. povinne sa vytvára :
• rezervný fond
• cestný fond (zo zostatku prostriedkov nevyčerpaných v príslušnom roku, získaných z podielu na výnose cestnej dane)
• fond rozvoja bývania (vytvára sa z prostriedkov, ktoré obec získa predajom bytového fondu z obecného vlastníctva do osobného vlastníctva občanov).
Popri tom obce môžu vytvárať aj ďalšie nešpecifikované fondy; ich druh a použitie schvaľuje vo vlastnej právomoci obecné zastupiteľstvo.

Nevyčerpané prostriedky rozpočtového ...

Nevyčerpané prostriedky rozpočtového limitu koncom roka (jeho uplynutím) prepadajú, okrem úspor v rámci neinvestičných výdavkov rozpočtových a príspevkových organizácií, kde sa určená časť ponecháva na dotovanie osobitných fondov.
V rámci poslednej etapy rozpočtového procesu zostavuje ministerstvo financií štátny záverečný účet, ktorý predstavuje konečný výkaz o výsledkoch hospodárenia podľa štátneho rozpočtu za uplynulý rok. Jeho prílohu tvoria rozpočty štátnych účelových fondov.

b) Rozpočty obcí
Rozpočtový proces je v prípade obcí v zásade totožný s rozpočtovým procesom uplatňovaným pri štátnom rozpočte. Platia tu však niektoré osobitosti. Obce si zostavujú a schvaľujú svoj rozpočet aj záverečný účet v rámci vlastnej právomoci. Najneskôr 15 dní pred schválením rozpočtu alebo záverečného účtu je obec povinná zverejniť tento návrh v obci obvyklým spôsobom. Rozpočet aj záverečný účet schvaľuje obecné zastupiteľstvo. Po skončení rozpočtového obdobia sa vykoná finančné vysporiadanie hospodárenia obce so štátnym rozpočtom, resp. príslušnými rozpočtami štátnych účelových fondov. Ak sa zistí schodok v rozpočtovom hospodárení, vyrovná sa z rezervného alebo z iného mimorozpočtového peňažného fondu obce.

2.6.Rozpočtová sústava

Pod pojmom „rozpočtová sústava“ alebo „sústava rozpočtov“ sa zväčša rozumie súhrn rozpočtov zostavovaných v určitom štáte, ich postavenie a vzájomné vzťahy. Rozpočtová sústava je podmienená celým radom činiteľov, z ktorých možno uviesť najmä štátoprávne usporiadanie toho ktorého štátu a tiež jeho územno-správne členenie.
So vznikom Slovenskej republiky sa situácia zásadným spôsobom mení a je zjavné, že nová rozpočtová sústava je jednoduchšia. Pozostáva zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, rozpočtov štátnych účelových fondov a rozpočtov obcí.
Štátny rozpočet plní funkciu makroekonomického nástroja najvyššej dôležitosti pri riadení národného hospodárstva republiky najmä v oblasti hospodárstva, spoločenskej spotreby a štátnej správy. jeho príjmovými zdrojmi sú predovšetkým dane, niektoré poplatky a clo, príjmy ústredných orgánov a inštitúcií a nimi riadených rozpočtových a príspevkových organizácií a pod. Výdavky smerujú najmä do oblasti zabezpečenia činnosti ústredných orgánov štátnej správy, dotácií obciam a štátnym účelovým fondom a pod.
Štátne účelové fondy sa zriaďujú na financovanie osobitne určených úloh a za účelom správy finančných prostriedkov, ktoré sú na tieto úlohy určené. Zriaďujú sa zákonom, v ktorom sa upravujú podmienky ich vzniku, zdrojov a ich použitia, ak aj orgány poverené ich správou. Ich činnosť podrobnejšie upravujú štatúty schválené vládou. Pre každý štátny účelový fond sa zriaďuje samostatný rozpočet, ktorý je finančnými vzťahmi napojený na štátny rozpočet.

Položková skladba je podrobnejšia;

Položková skladba je podrobnejšia; nadväzuje na odvetvovú skladbu a člení rozpočtové príjmy a výdavky nasledovne :
a) v rámci paragrafov na položky
b) v niektorých odôvodnených prípadoch umožňuje zoskupovať položky do zoskupení položiek
2.5.Rozpočtový proces
Existencia rozpočtov si vyžaduje vykonávanie širokého okruhu prác; ide o tzv. rozpočtové práce, ktorých obsahom je zostavovanie návrhu rozpočtu, jeho prerokovanie a schválenie - ďalej plnenie a napokon uzatváranie formou záverečného účtu. Všetky tieto práce na seba nadväzujú a tvoria uzavretý cyklus – rozpočtový proces. Možno ho definovať ako právne stanovený postup štátnych orgánov, organizácií a obcí, ich oprávnenia a povinnosti pri zostavovaní, schvaľovaní a plnení rozpočtu, ako aj pri zostavovaní a schvaľovaní záverečného účtu. Napriek tomu, že nejde o rozhodovací proces v pravom slova zmysle, je to legislatívny proces sui generis. Zahrňuje tak práce týkajúce sa štátneho rozpočtu, ako aj práce týkajúce sa jednotlivých miestnych (obecných) rozpočtov. Jeho charakteristickou črtou je, že sa neustále opakuje.

a) Štátny rozpočet

Rozpočtový proces možno podľa druhu rozpočtových prác a ich časovej následnosti členiť na tieto 3 etapy :
1. zostavovanie a schvaľovanie štátneho rozpočtu
2. jeho plnenie (realizácia)
3. zostavovanie a schvaľovanie štátneho záverečného účtu
V prvej etape vystupuje ako hlavný organizátor a garant ministerstvo financií, ktoré sústredí podklady od jednotlivých rezortov a ústredných inštitúcií, koriguje ich požiadavky v nadväznosti na predpokladané finančné možnosti a vypracuje návrh štátneho rozpočtu. Po prerokovaní vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky sa návrh dostáva na program léna, kde ho prednesie a odôvodní minister financií. Ak je návrh prijatý, dostáva podobu zákona a stáva sa tak všeobecne záväzný.
V rámci druhej etapy jednotlivé štátne orgány a organizácie postupne realizujú úlohy obsiahnuté v štátnom rozpočte, a to z hľadiska príjmov aj výdavkov. Za plnenie štátneho rozpočtu ako celku je zodpovedná vláda, ktorá najmenej raz za 6 mesiacov predkladá zákonodarnému orgánu správu o plnení štátneho rozpočtu. Pokladničné plnenie štátneho rozpočtu zabezpečuje Národná banka Slovenska, ktorá vedie príjmový a výdavkový účet štátneho rozpočtu. Jednotlivým orgánom a organizáciám sa poskytujú rozpočtové prostriedky formou otvorenia rozpočtového limitu, v členení na investičné a neinvestičné výdavky.

Komplexná úprava rozpočtových ...

Komplexná úprava rozpočtových vzťahov je obsiahnutá v zákone č. 567/92 Zb. o rozpočtových pravidlách SR. Podľa tohto zákona obsahom štátneho rozpočtu SR sú :
• príjmy a výdavky SR
• finančné vzťahy k právnickým a fyzickým osobám
• rozpočtové rezervy

Vymedzuje sa tu ďalej okruh príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu a definuje pojem rozpočtového provizória. Kontrolu rozpočtového hospodárenia zveruje zákon vláde a ministerstvu financií. Zákon obsahuje tiež zásady vzniku a hospodárenia štátnych (účelových) fondov a problematiku rozpočtového hospodárenia obcí. Samostatne je upravené hospodárenie rozpočtových a príspevkových organizácií.
Prameňom rozpočtového práva sú tiež každoročne schvaľované zákony o štátnom rozpočte SR na príslušný rok. Obsah zákona o štátnom rozpočte nie je zatiaľ pevne ustálený a zákon samotný je pomerne stručný.