c)Vybrané vonkajšie ukazovatele srdcovej činnosti pri telesnom zaťažení. Pri činnosti srdca vznikajú srdcové ozvy. Prípadné chorobné zmeny na srdci sú sprevádzané tzv. šelestami. Na vzniku srdcových oziev sa podieľa srdcová svalovina. Srdcová ozva – zvuk v pravidelnom poradí a rytme. Keď sa vo fáze izovolumetrickej kontrakcie napína srdcová svalovina, sprevádza ju zvukový fenomén, pretože sa
kontrakcia uskutočňuje v dutine hrudného koša. Zložky oziev: pohyby chlopní, napínanie strunových útvarov = šľašiniek, prúdenie krvi. Ozvy možno počúvať – auskulovať na presne určených miestach hrudníka – fonendoskopom, stetoskopom, špec. mikrofónom, voľným uchom.
Druhy oziev: Prvú systolickú ozvu počuť na začiatku systoly. Je dlhšia a menej ohraničená. Druhá diastolická ozva je spôsobená nárazom semilunárnych chlopní. Je vyššia, kratšia, presnejšie ohraničená. Tretia ozva je spôsobená plnením komôr počas diastoly – u mladých a športovcov.
Presnejšiu analýzu oziev, časové pomery a vzťah oziev k EKG umožňuje Fonokardiografia( zaznamenáva nízko frekvenčné kmity slabej intenzity, kt. sa nedajú zachytiť ani fonendoskopom, dokážeme ich pomocou nej zosilniť a graficky zaznamenať).U dospelého čl. sú 2 až 3 skupiny ohraničených kmitov.
Žádné komentáře:
Okomentovat