Biele krvinky
Leukocyty delíme na: 1. Fagocytov - a. Mikrofágy (granulocytmi)
b. makrofágy (monocyty a histocyty)
2. Imunocyty. Medzi imunocyty zaraďujeme: a) lymfocyty
b) plazmatické bunky
Hlavnou úlohou leuk je ochrana organizmu pred virovými látkami, tie môžu do tela vstupovať zvonku vo forme chroboplodných zárodkov, prachu, potravín, liekov, atd ... .. alebo vznikajú priamo v organizme pri procesoch látkovej premeny alebo rozpadu tkanív
MYELOIDNÍ VÝVOJ REDA (GRANULOCYTOVÁ ROZPÄTIE)
Myeloblast - veľkosť ako pronormoblast (proerytroblast). Jadro je veľké, okrúhle a vypĺňa takmer celú bunku. Je vysoký jederno-cytoplazmatický (NS) pomer 6:1. Jadrový chromatin je veľmi jemný. Jadro obsahuje dobre ohraničená 2-4 světlá jadierka. Cytoplazma je svetlo modrá - ľahko bazofilné. V plazme môže byť jedno alebo viac červene sa farbiacich tyčkovitých útvarov = AVEROVY TYČE. Rozdiely od pronormoblastu: Nie sú cípovité formovaní cytoplazmy. Myeloblast má svetlejšie cytoplazmu. Svetlá jadierka!!. Nikdy nie je zrejmé perinukleární projasnění. Naopak pronormoblast v cytoplazme nikdy nemá averovy tyče.
Promyelocyt - Veľká guľatá bunka, väčšia ako myeloblast (v kostnej dreni je väčší už len megakaryocyt). NS pomer 4:1. Jadrový chromatin je o niečo hrubší a jadro stále obsahuje jadierka. Cytoplazma je ľahko bázomilné a obsahuje rôzny počet AZUROFILNÍCH granul (sú to primárne tmavočervená granula). Veľkosť bunky, NS pomer a azurofilní granula sú najdôležitejšie rozlišovacie znaky od myeloblastu.
Myelocyt-Je nezrelý a zrelý. Obaja majú veľkosť ako myeloblast.
Nezrelý myelocyt - jadro je veľké kulaté.Chromatin rovnakej štruktúry ako u promyelocytu, bez jadierok!. Cytoplazma stále ľahko bázomilné s početnými azurofilními granulácie. Okrem primárnych granul sa v cytoplazme objavujú aj granulácie sekundárnu = špecifická (neutrofilní, eosinofilní, bázomilné)
Zralý myelocyt-Jadro je hutnejší, chromatin má trámečkovité usporiadanie bez jadierok!!. Cytoplazma je už ružová, neobsahuje azurofilní granula, obsahuje len špecifická granula.
Metamyelocyt
Menšie ako myelocyt, jadro je menšie a má hustejšiu chromatin A jadro má zvyčajne obličkovitý tvar.NC pomer je 1,5:1. Prítomná špecifická granula.
Nesegmentovaný Granulocyty (tyčka)
Prvá bunka tejto série ktorá je vidieť v periférnej krvi fyziologicky.Velký ako metamyelocyt.Jádro má tvar tyčky, ľahko ohnuté alebo stočené.Jaderný chromatin je hutný, má drobivý štruktúru. Cytoplazmy je v pomere k jadru veľké množstvo, je ružová a obsahuje osobitné granula.
Segmentované granulocytov (segment)
Veľkosť ako tyčka.Jádro obsahuje hustý chromatin a je rozdelené na 3-5 segmentov, ktoré sú spojené můstky.Šířka spojovacie mostíkov nepresahuje 1 / 3 najväčšej šírky jádra.Cytoplazma je ružová a obsahuje osobitné granula.
Monocytová vývojová rad
Monoblast - Morfológia rovnaká ako myeloblast!! Nikdy nie sú AVEROVY TYČE!!
Promonocyt-Veľký ako monoblast. Jadro ledvinovité nie sú viditeľné jadierka. Cytoplazma modrá a obsahuje jämn ružové granulácie.
Monocyty-Najväčší biela krvinka v obvodovej krvi má guľatý alebo vajcovitý tvar zvyčajne s výběžky.Jádro veľké uložené excentricky (väčšinou) má obličkovitý alebo lalokovitý tvar. Má veľmi jemný chromatin, je usporiadaný do jemnej sieťoviny štruktúry. Excentrické uloženie jadra a veľmi jemný jadrový chromatin sú hlavné znaky pre monocyty. Cytoplazma šedomodrá, často vakuoly a prítomné sú azurofilní zrna. Objavuje sa v krvi a hematopoetickými orgánoch. Monocyty patrí k hlavnému obranému systému fagocytárnímu a často menia svoj tvar podľa pohlcované látky. V obvodovej krvi tvoria monocyty 3-10% v kostnej dreni tvorí 0,4 -2%.
Žádné komentáře:
Okomentovat