Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Na osmolarite v sére

Na osmolarite v sére
Na osmolarite v sére sa z fyziologicky prítomných látok najviac podieľa sodík, močovina, glukóza. Z látok prítomných za patologických okolností sú to metabolitmi etanolu, metanolu, etylénglykolu a ďalších látok, ktoré spôsobujú otravy.
Zvýšenú osmolalita v sére nájdeme pri diabetickej kóme, nedostatočnosti alebo zlyhania obličiek, u dehydratácie au otráv.
U otráv je sérový osmolalita tým vyššie, čím viac metabolitov vzniká. Osmolalita je možné merať alebo vypočítať.
Osem / S = 2NA + + urea + glukóza

Za fyziologických okolností nie je veľký rozdiel medzi nameranými a prepočítanými krvnú osmolalita. Za patologických okolností najmä u otráv tento rozdiel narastá. Čím je väčšia tým je stav pacienta závažnejšie.
Ak vieme akú osmolalita má 1 gram látky, ktorá vyvolala otravu môžeme z rozdielu namerané a vypočítané osmolalitu zistiť aj množstvo jedovatej látky.
Napr. 1g etanolu = 20 mmol / kg. Osmometr je schopný zmerať všetky látky, ktoré zvýšili osmolalita (teda aj rozpadové produkty rozpadových látok) zatiaľ čo vo vzorci sa počíta len s hodnotami sodium, močoviny a glukózy. Nameraná osmolalita u otráv musia byť preto vždy vyššia ako osmolalita vypočítaná.

Žádné komentáře:

Okomentovat