• zavedenie majetkovej dávky v r.1920 na podklade údajov získaných súpisom hnuteľného a nehnuteľného majetku, cenných papierov a vkladov v rámci okolkovania bankoviek,
• obnovenie kremnickej mincovne, ktorá už v januári 1921 začala raziť mince (pôvodné zariadenie bolo demontované a odvezené do Budapešti).
- právnym základom sa stal zákon z 10. apríla 1919, ktorý zaviedol ako menovú jednotku československú korunu. Nadväzne na to bol v apríli 1920 prijatý zákon o akciovej ceduľovej banke. K založeniu Národnej banky však došlo až v r.1926; dovtedy vykonával niektoré funkcie na úseku emisného bankovníctva Bankový úrad ministerstva financií. V r.1929 bol uzákonený zlatý obsah československej koruny vo výške 0,44 g zlata.
- sľubne perspektívy vývoja meny a celého národného hospodárstva však stroskotali na následkoch svetovej hospodárskej krízy v rokoch 1930 – 1933, a neskoršie oživovanie bolo zasa poznamenané blížiacimi sa vojnovými udalosťami. Roky 1939 – 1945 vidíme ako obdobie vzniku Slovenského štátu, Slovenskej národnej banky ako emisného peňažného ústavu a slovenskej koruny ako zákonného platidla. Po roku 1943 sa však vyčerpali možnosti prvých rokov relatívnej konjunktúry vyplývajúcej z vtedajšieho postavenia Slovenska vo vzťahu k Nemecku a jeho úlohy produkčného zázemia.
Žádné komentáře:
Okomentovat