Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Metabolizmus ŽELEZA

Metabolizmus ŽELEZA
V organizme dospelého človeka je asi 5-6g Fe. Z tohto množstva je najviac železa viazaného na hemoglobín, ďalej v krvnej plazme, v zlúčeninách železa, v myoglobinu (svalové farbivo) av niektorých enzýmoch.
Význam Fe záleží predovšetkým v tom, že sa ako súčasť hemoglobinové molekuly a iných látok zúčastňujú oxido-redukčných javov.
Naša denná strava obsahuje 10-15mg Fe az tohto množstva sa vstrebáva 3-13%. Je to prakticky rovnaké množstvo ako denne vylučuje (stolica, olupovanie kože a sliznice, strata vlasov). Ak človek stráca Fe viac (krvácanie) vstrebávanie železa sa zvyšuje až na 20 násobok normálneho množství.Organismus sa vždy snaží zachovať rovnováhu.Při väčšiu spotrebu = väčšia vstrebávanie. Úbytok zásob Fe vyvoláva v organizme tzv hlad po železu. Nedostatkom Fe sú ohrozené najmä ženy (v tehotenstva a dojčenia - je potrebné používať viac potravín bohatých na Fe). Veľká spotreba je aj u detí a to najmä v období rastu a infekcií. Na dobré vstrebávanie Fe má vplyv vitamín C (kyselina askorbová).
Fe v potrave žalúdok vďaka prítomnosť HCl dôjde k odštiepenia Fe z potravy a ionizáciu Fe Fe dvojmocnej tenké črevo:
1. Buď to telo nespotrebuje a dostáva sa do stolice a von z tela
2. Alebo ho spotrebuje a
V stene čreva sa Fe + + viaže na apoferitin, k tomu potrebuje vitamín C a vzniká feritin (ten obsahuje Fe +++). V tejto forme sa dostáva do krvného obehu, z časti feritinu sa Fe uvoľňuje a viaže sa na transferin 2,5-3g / l ale len 1 / 3 je nasýtené železom = viazaný
Úlohou transferinu je presun Fe do kostnej drene pre výstavbu krvného farbiva a alebo presun do miest tkanivového rezervného železa.Zásobní železa: Feritin alebo Hemosiderin. Všeobecne zásoby Fe máme v 1 / 3 v kostnej dreni, 1 / 3 v pečeni a zvyšná 1 / 3 v slezine, črevnej stene, svaly a ostatné tkanivá.
Feritin je apoferitin + Fe a je rozpustný vo vode
Hemoglobín je nerozpustný vo vode.
Obe zásobný formy železa sú viditeľné vo svetelnom mikroskope najmä po obarvení.Vztah feritinu a hemosiderinu nie je úplne jasný, snad pri starnutí feritinu dochádza k denaturácii na hemosid
V kostnej dreni sa železo dostáva do bazofilné normoblastů a tu sa rozbieha syntéza hemoglobínu
Na tento účel je využívané Fe zo zásob alebo z feritinu.
Feritin je tiež bohato v bunkách retikuloendotelového (RES) systému, ktorých je v kostnej dreni veľké množství.Je-li v tele tzv Hlad po železe je okolie bazofilné normoblastů a RES nahromadenie veľké množstvo Fe. V náteru kostnej drene po obarvení berlínskou modrou je tento jav veľmi dobre viditelný.Po zafarbenie berlínskou modrou odrátame množstvá normoblastů v ktorých sú patrná zrnká železa.Normoblast v ktorom je takto vyjadrovať Fe je sideroblast.Za normálnej situácie zo 100 normoblastů je 40 sideroblastů. Niekedy nachádzame zrnká Fe iv erytrocytoch a tie potom nazývame siderocyty.
Zásobný Fe v tele delíme na:
1. Mobilizovatelné (telo je schopné Fe ďalej prenášať a ukladať)
2. Nemobilizovatelné (Fe vo svaloch, v myoglobinu)

LABORATÓRNE VYŠETRENIE METABOLICKÉ ŽELEZA
Hladina železa v sére.
Hladina transferinu - voľného alebo viazaného.
Hladina feritinu - to ukazuje na skutočné zásoby Fe.
Hladina Fe v krvi = SIDERÉMIE
Nedostatok železa v krvi = SIDEROPENIE
Nedostatok Fe môže byť:
1. málo Fe v strave
2. Fe z tela strácame (krvné straty)
3. Choroby tenkého čreva - železo sa neabsorbuje
SIDEROPENIE
1. latentný (skrytá, nepoznaná) LS
2. manifestní MS
Fe / s Voľný trans feritin Hb

LS N N

MS

Žádné komentáře:

Okomentovat