ZÍSKANEJ hemolytická anémia:
Ich príčinou bývajú najčastejšie protilátky, ktoré väzbou na membránu erytrocytov spôsobujú ich predčasný zánik.
1) Autoprotilátky = protilátky proti vlastným Ag
2) Alloprotilátky = protilátky proti cudzím Ag
Získané hemolytická anémia delíme podľa imunologického charakteru protilátok na:
1. Autoimuní hemolytická anémia
Ako autoimunizaci označujeme ochorenie, pri ktorom imunitný systém organizmu nesprávne rozpoznáva antigény vlastné od cudzích, a proti vlastným bunkám reaguje protilátkové činností.Tyto anémia ďalej delíme na: A) Autoimuní hemolytická anémia s tepelnými protilátkami (zvyčajne sú to IgG a optimálnu účinnosť je pri 37 ° C).
B) Autoimuní hemolytická anémia s chladovými protilátkami (zvyčajne IgM a optimálne aktivita je pri chladničkové teplote +2 až +6 ° C alebo + / - 2 ° C).
C) Autoimuní hemolytická reakcia s bitermickými protilátkami (sú také protilátky, ktoré sa pri ochladení nadviažu na ery a po oteplenia vyvolajú náhlu v záchvat prudkou prebiehajúce hemolýzu a hemoglobinemii - prítomnosť voľného Hb v moči)
2. Alloimunitní hemolytická anémia
Hemolytická stavy môžu byť spôsobené aj prívodom protilátok telu cudzie.
napr: pri transfúzii krvi alebo krvnej plazmy, rovnako tak prechod protilátok z tela matky do krvného obehu plodu môže spôsobiť rozpad krviniek plodu, pokiaľ ide o protilátky namierené proti jeho ery.
V priebehu tehotenstva môžu ery plodu prechádzať do krvného obehu matky, matka je identifikuje ako cudzie a tvoria protilátky. Ak sú to protilátky typu IgG prejdú placentou do krvného obehu dieťaťa, v krvnom obehu dieťaťa spoznajú Ag proti ktorým boli mierené, naváži sa a spôsobil hemolýzu týchto ery.U dieťaťa sa teda rozvíja hemolytická anémia, matka je zdrava.
Medzi získané hemolytická anémia zaraďujeme aj anémia, keď rozpad ery spôsobujú lieky alebo chemikálie alebo fyzikálne vplyvy a to najmä žiarenia. Ďalej sem zaraďujeme anémia pri zhubných ochoreniach (lymfatické leukémie alebo lymfony a pri niektorých chronických zápalových ochoreniach).
Postup týchto klinických anémiou môže byť zdĺhavý alebo akútne. Nebezpečná je najmä tzv hemolytická kríza: Náhle sa rozpadá veľké množstvo ery-čo môže viesť k zlyhaniu krvného obehu. Rýchlo sú vyčerpané väzbové bielkoviny pre voľný hemoglobin.A stúpajúca hladina voľného krv. Hemoglobínu vedie k renálnej insuficiencii. Veľmi často sa objavuje ako komplikácia zrážania krvi vnútri cév.Toto všetko ohrozuje pacienta na živote. Pomoc musí byť urgentná a odborná.
Osobitná skupina získaných hemolytických anémiou = náhle prudké hemolytická anémia sa záchvatovým priebehom a prudkou hemolýzou.Patří sem:
Paraxyzmální nočné hemoglobinúria - Pacient je počas spánku prebudení prudkou bolesťou v chrbte a je prítomná tmavá moč.Je to spôsobené náhlu hemolýza, pretože v spánku klesá pH krvi a ery týchto chorých majú vrodenú poruchu bielkovinové kostry a znížené pH neznesú. Nejedná sa o prítomnosť žiadne protilátky.
Tiež paroxyzmální chladové hemoglobinúria patrí do tejto skupiny hemolytických anémií.Zde je však prítomnosť chladové protilátky. býva bitermického charakteru a pacient sa musí brániť proti prechladnutiu.
Žádné komentáře:
Okomentovat