24. Cesty k efektivnímu sociálnímu a osobnostnímu zakotvení
Sociální začlenění
V průběhu svého života se každý člověk profiluje jako osobnost, současně ale také jako tvor společenský. Znamená to že někam patří, že má své místo v určité sociální skupině, resp. společenstvích, jichž bývá zpravidla více. Každé takové společenství klade na člověka specifické nároky. Vyhovět těmto nárokům nebývá obvykle jednoduché, protože jsou, zejména při souběžném začlenění jedince ve skupinách či společenstvích, mnohdy až protichůdné. V případě řídících pracovníků jde také o nároky dosti mimořádné.
Členství v některých skupinách si přitom člověk zpravidla nemůže svobodně zvolit. V jiných se naopak členem stát nemusí, ale může. pokud si však členství v nich vybral, zavazuje ho to, aby respektoval pravidla, která zde platí a splňoval požadavky, které toto společenství klade na jeho chování. V obou případech, tj. jak v případě vnějšími okolnostmi daného, tak i spontánního dobrovolného členství v sociálních skupinách, tak dochází k určitému nátlaku, aby daný jedinec potlačil něco ze své individuality, má-li se stát přijatelným pro své okolí.
Pro každého člověka má značný význam především jeho začlenění do konkrétního sociálního útvaru v oblasti pracovní.
Osobnostní zakotvení (duševní hygiena)
Duševní hygiena - interdisciplinární obor - v jeho rámci rozvíjeny poznatky související se zdravým životním stylem člověka.
Pozornost věnována otázkám:
prevence
cílevědomá koncepce života a nalezení zdravého a efektivního životního stylu
Prevence - zahrnuje především oblast životosprávy a vhodného režimu přiměřeně zastoupených pracovních a odpočinkových aktivit, stejně jako respektování základních principů hospodaření s časem - Time management. V některých případech se k ní přidává ještě profilaxe, která bývá nejčastěji interpretována jako využití konkrétních specifických způsobů, jež umožňují organismu člověka i v jeho psychice navodit odpočinek a relaxaci.
Žádné komentáře:
Okomentovat