Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Teorie symbolického interakcionismu

2.3. Teorie symbolického interakcionismu
Pod tímto označením se skrývá mnoho různých škol, koncepcí a autorů. Obecně lze říci, že jednotliví autoři těchto směrů více tíhnou k mikroúrovni vidění společnosti, než teoretikové konfliktu a funkcionalismu. To znamená, že je zajímá především fascinující mikrosvět a jednotlivé formy každodenní sociální komunikace. A právě v této interakci vidí prostředek, jak pochopit fungování celé společnosti.
Při funkcionalistické teorii zajímá sociology to, jak mohou fungovat sociální systémy bez poruch a s vysokou mírou stability. Centrálními pojmy pro ně tedy jsou socializace, internalizace, role, funkce. Naproti tomu v teoriích symbolického interakcionismu stojí v popředí pojem identity individua (nad pojmem role), dále pojmy symbol a interakce (dále definice rolí, interpretace, motivy, identita, sociální vnímání, významy atd.).
V těchto teoriích je i definice socializace posunuta v duchu symbolického interakcionismu: socializace je proces budování identity jednotlivce prostřednictvím symbolicky zprostředkovaných významů v interakci s druhými, kteří jsou pro něj důležití.

Žádné komentáře:

Okomentovat