Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).
SMĚNÁRENSKÉ SLUŽBY
SMĚNÁRENSKÉ SLUŽBY
S pasovými, celními a vízovými otázkami souvisí směnárenské služby - zákon č. 219/95 Sb. zabezpečil plnou konvertibilitu Kč - je postavena na stejnou úroveň jako ostatní volně směnitelné měny + dnes zabezpečuje jen částečnou regulaci devizového trhu. Zákon dovoluje, aby naši občané měli bez problému založená devizová bankovní konta, zákon definuje pojmy: devizový tuzemec, cizozemec. Ukládá oznamovací povinnost o vývozu měny z území ČR nad hodnotu 350 tis. Kč - toto je důležité, protože se dnes převážně platí do zahraničí bezhotovostně, ovšem některé situace vyžadují platbu cash (např. na zaplacení prvního pobytu v hotelu – CK musí sebou vézt EURO).
Devizové orgány provádějí také devizovou kontrolu při dovozu a vývozu mincí, bankovek a finančních hodnot - provádí ji přímo celní úřady. Naše vláda může vyhlásit tzv. nouzový stav devizového hospodářství k odvrácení hrozících hospodářských škod - stát může reagovat na vzrůstající vývoz měn + kooperace se státy, jejichž měna není konvertibilní.
Technika směnárenských služeb je důležitá pro CR - vše musí v souladu s devizovým zákonem a s předpisy ČNB - tyto služby musí provádět pouze tzv. „devizové místo“ a pouze v rozsahu povolení od ČNB - je to živnost koncesovaná = ta opravňuje devizový subjekt, aby devizové prostředky nakupoval a prodával (v ČB – Petratour).
Měnový kurz vyjádřený v kurzovním lístku - kvalitativní poměr podle kterého se v mezinárodním platebním styku navzájem směňují peněžní jednotky různých států - kurzy valut, deviz a středu, operace nákupní a prodejní. Kurz valut = kurz hotovostních platidel, kurz deviz = využívá se při bezhotovostním styku, kurz střed = při obchodních platbách - aritmetický průměr mezi předchozími kurzy. Je stanoven a) prodejní kurz a b) nákupní kurz + nákupní kurz je vždy nižší než kurz prodejní - kurz se liší dle devizového místa (směnárny). Devizové místo si připočítává provizi = u nás je to velmi liberální = odvozuje se od množství směňovaných devizových prostředků – pohybuje se v průměru na úrovni 2-3% ale někdy až 6% provize (v Praze).
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat