VÍZUM
= povolení cizího státu ke vstupu na jeho území event. pobyt na tomto území nebo průjezd
Dnes má ČR řadu bezvízových dohod – s většinou evropských zemí – mají dlouhodobý charakter – dvoustranné. Pobyt na cizím území v bezvízovém styku je i tak omezen maximálně 90 dny bez víza – ohlašovací povinnosti. Máme i jednostrannou vízovou dohodu s USA.
Pro CR se vydávají tzv. turistická víza = ta neopravňují k pracovnímu povolení – záleží to na daném státu – vydávají se například na hranicích či na letištích daného státu = razítko či samolepka. Turistické vízum s námi zrušilo Turecko = musí se žádat v Praze na velvyslanectví.
Dále existuje i vízum tranzitní = také velmi významné pro CR - ulehčují pohyb, snadněji se získávají - některé CK je zajišťují u au-pair pobytů.
Při bezvízovém styku platí ohlašovací povinnost = do 48 hodin - přihlásit se na policejním úřadě - jestliže je to v rámci dlouhodobého CR, tak je tolerance max. 30 dnů (i v případě delegáta, který je placen českou CK - ale například Chorvatsko již toto netoleruje).
ČR také koordinuje, aby na naše území nepřijížděli zejména cizinci z Východu = toto reguluje zákon č. 326/99 Sb. o pobytu cizinců na území ČR + žádá se dostatek finančních prostředků při pobytu na území (stanoveno v EURO či USD).
S pobytem cizinců či našich občanů v rámci pasivního CR souvisí celní právo = platí zákon č. 113/97 Sb. – celní zákon - jehož úkolem (cílem) je zajišťování zájmů naší republiky při dovozu, vývozu a tranzitu zboží. Tento zákon přímo stanoví práva a povinnosti orgánů celní správy a fyzických či právnických osob při celní kontrole.
Žádné komentáře:
Okomentovat