Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Kontingenční teorie řízení

Kontingenční teorie řízení
Základní myšlenka: jednotlivé řídící jsou vzhledem k působení mnoha různých činitelů natolik variabilní a specifické, že neexistuje žádný univerzální koncept k jejich řešení.
Z hlediska psychologie: stále se klade důraz na rozhodovací a analytické schopnosti manažerů. Cílem je určit, působení kterých proměnných je v dané situaci rozhodující. Manažer nadále zůstává manipulátorem nezávisle proměnných.
Na úrovni sociologické představuje filozofii tzv. Postfordismu, která zdůrazňuje strategii konkurenceschopnosti v tržním prostředí.
Teprve v 60. letech dochází ke změně orientace od výroby zákazníka na výrobu pro zákazníka. Již to není výrobce, ale zákazník a konkurence, kdo určuje požadavky na zboží.
Pozornost se začíná přesouvat směrem k analýze různorodosti nejen vnějšího, ale i vnitřního sociálního prostředí organizace. V souvislosti s tím dochází k rozvoj personálního managementu.
Kritika: není z hlediska klasické pozitivistické metodologie ověřitelná, je ateoretická
Přínos pro manažerskou praxi: stimulace tvořivosti a flexibility řídících pracovníků.
Kontingenční přístup se v manažerské teorii i praxi uplatňuje dodnes. Jedním z posledních výrazů tohoto pohledu je Teorie paradoxů. jejím základem je názor, že v praxi vede přílišný důraz na jakýkoliv z modelů řízení k selhání organizace, je proto třeba volit vyvážený přístup a vyhýbat se krajnostem.

V 60. a 70. letech dochází v západních společnostech k řadě emancipačních procesů.
Je nutno opustit ideu abstraktního individua.
Organizace začaly být chápány jako konkrétní a jedinečné sociální útvary se svou historií, tradicemi, normami chování, symbolikou atd. -> podniková kultura, kulturologický pohled
Výzkum se začal orientovat jednak na zjišťování a srovnávání kulturně podmíněných specifik managementu v různých zemích, jednak na analýzu konkrétních organizací.

Škola aktivního sociálního učení

2.pol. 80 let – diskuse o podstatě managementu
realita manažerské práce je velmi vzdálena teorii
postmodernismus
doporučováno, aby se v přípravě manažera věnovala zvýšená pozornost umění organizovat si svůj časa komunikovat a spolupracovat s lidmi.

Žádné komentáře:

Okomentovat