Hyperbilirubinémie zmiešané
Príčinou je poškodenie hepatocytov s poruchou vychytávania a konjugácia bilirubínu a porucha vylučovania konjugovaného bilirubínu do žlče. V krvi sa zvyšuje konc. nekonjugovaného bilirubínu i konjugovaného - ten preniká do moču. V moči je okrem bilirubínu aj urobilinogen, pretože poškodená pečeň nie je schopná vychytat všetok urobilinogen z portálna krvi. Počkození hepatocytov potvrdzuje zvýšená aktivita aminotransferáz AST a ALT v krvi, zvýšená aktivita LD a zvýš. konc. Fe v sére.
Obrázok:
Pri miernom poškodení pečeňovej bunky narastá v krvi aktivita amintransferázy ALT, AST stúpa len málo. pri ťažkom poškodení pečene je aktivita AST niekoľkonásobne vyššia ako ALT.
Výška aktivity ALT je úmerná počtu poškodených buniek. Príčina zmiešané hyperbilirubinémie - vírusovej hepatitídy, toxické poškodenie pečene (etanol, muchomůrka zelená, lieky atď)
Hyperbilirubinémie konjugovaná
Najčastejšou príčinou je lithiáza = kameň v žlčových cestách. Dochádza k blokáde odtoku žlče do duodena a konjugovaný bilirubín sa vracia do krvi. Z krvi sa dostáva do moču. Pri úplnom uzáveru žluč.cest sa do čreva nedostane žiadny bilirubín a nevzniká ani urobilinogen.
Výsledkom je popolavý šedá-acholická stolica.
V moči je negatívny nález urobilinogenu. V sére nachádzame zvýšenú aktivitu tzv obštrukčných enzýmov - GMT, ALP.
Žádné komentáře:
Okomentovat