Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Metabolizmus Fe

Metabolizmus Fe:
V potrave je Fe väčšinou v trojmocné podobe. Ku vstrebávanie je potrebná jeho redukcia - k tomu je potrebné kyslá žalúdočná šťava obsahujúce dostatok HCl.
Fe sa vstrebáva v horných partiách tenkého čreva. Za fyziologických okolností sa vstrebe len asi 10% Fe prijatého potravou. Toto Fe sa nadviaže na apoferitin (bielkovina črevnej sliznice) a vytvoř zlúčeninu feritin (Fe3 +).
Po prechode cez črevnú sliznicou sa Fe v krvi nadviaže na transportné β - globulíny = transferin (Fe3 +). Do buniek sa Fe nadviazanej na transferin dostáva prostredníctvom špecifických transferinových receptorov (väzbové miesta na povrchu bb. Periférnych tkanív). V tkanivách (hlavne v kostnej dreni) je uložené opäť vo forme feritinu, z ktorého sa dá ľahko uvoľniť ale iv podobe hemosiderinu odkiaľ sa uvoľňuje ťažšie.

Význam Fe:
Je dôležité pre prenos kyslíka do tkanív ióny Fe2 + môžu mať pre organizmus aj negatívny význam - zúčastňuje sa tvorby tzv voľných kyslíkových radikálov (VKR) - to sú zlúčeniny kyslíka, ktorým chýba jeden elektrón (v dôsledku UV žiarenia, liekov, škodlivín z okolia, fajčenie atď). VKR sa snaží získať chýbajúci elektrón zo svojho okolia a tým poškodzujú susednej bunky a tkanivá. Pravdepodobne sa podieľajú na vzniku inkrustácie tepien, zhubných nádorov, zápalov apod Fe2 + sa podieľa na vzniku jedného z VKR tzv hydroxylových radikály OH. Tomuto účinku Fe2 + sa organizmus bráni jeho väzbou na transferin.

Žádné komentáře:

Okomentovat