NEPARAMETRICKÁ metóda
- Výsledky získané proměřením referenčnej populácie vytriedite vzostupne a na oboch koncoch oddelíme 2,5% x 2 → 95% interval. Nevýhodou je potreba vyšetriť pomerne veľkú referenčnú skupinu jedincov (stovky ľudí).
Parametrické metóda - k výpočtu referenčných limitov užíva matematické vzorce, parametre. Je vhodná tam, kde majú výsledky vyšetrenia normálne rozloženie početnosti podľa Gaussovu krivky napr u Na, K, chloridov pozri obrázok. U parametrické metódy sa počíta priemer. Označuje sa ako x.
Je to
Referenčná rozmedzí = x + 2s.
Pre parametrické stanovenie referenčného rozmedzí sú potrebné desiatky výsledkov.
2. metóda nepriama (deduktivní) - používame ju v prípadoch, keď nie sú k dispozícii výsledky referenčnej skupiny. Využívajú sa údaje získané od pacientov (zmiešaná populácie). Líšia sa podľa veku i podľa druhu ochorenia. Špeciálnymi matematickými operáciami je možné získané údaje roztriediť a stanoviť z nich referenčné limity zdravej populácie.
Nevýhoda: je potrebné tisíce až desaťtisíce vyšetrení, ktorých zber môže trvať mesiace aj roky.
Výhoda: odhad získame vyšetrením populácie, ktorých výsledky potom podľa neho hodnotíme. Veľké množstvo dát umožňuje stratifikáciu (rozvrstvenie) podľa veku, pohlavia atď
Žádné komentáře:
Okomentovat